Ks. abp S. Gądecki: Trudno o wspólnotę, gdy każdy jest zajęty wyłącznie sobą

Trudno o wspólnotę, gdy każdy jest zajęty wyłącznie sobą, ale lekarstwem na samotność jest jedność z Bogiem – mówił w czwartek przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Stanisław Gądecki podczas uroczystości nadania tytułu Bazyliki Mniejszej Kolegiacie św. Trójcy w Janowie Podlaskim (Lubelskie).

Uroczystość była elementem obchodów 200-lecia Diecezji Siedleckiej. Z tej okazji także w Janowie Podlaskim odbywa się 379. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski.

Podczas Mszy św. z udziałem księży biskupów uczestniczących w obradach, ks. abp Stanisław Gądecki podkreślił, że tajemnica Trójcy Świętej uczy komunii, jedności, wspólnoty z Bogiem i ludźmi.

„Dla powstania komunii nie wystarczy jakakolwiek zbiorowość, zgromadzenie, społeczność pojmowana w sensie doczesnym. Nie wystarczą zwykłe więzy społeczne, techniczne czy kulturalne. Trudno bowiem mówić o wspólnocie tam, gdzie każdy jest zajęty wyłącznie sobą, swoim życiem i swoimi sprawami. Tu potrzeba znacznie głębszej, aniżeli wyłącznie ziemska, jedności” – mówił duchowny.

Podkreślił, że jedność z Bogiem i między ludźmi są ze sobą zawsze ściśle powiązane i „tam gdzie burzy się jedność z Bogiem, tam burzy się także źródło komunii” między ludźmi. Tego rodzaju jedność – zdaniem duchownego – „pozwala nam wyjść z zamknięcia się w sobie”, łączy z Bogiem, a tym samym i z braćmi.

„Jedność z Bogiem jest prawdziwie lekarstwem na samotność, która zagraża dzisiaj wszystkim. Zagraża nam dlatego, że cała Europa przeszła ewolucję po II wojnie światowej, która doprowadziła do jednego wielkiego wyzwalania ze wszystkich więzów, które uważano za krępujące. I tak jak w trakcie obierania cebuli, jednej warstwy po drugiej, doszliśmy do tego punktu, w którym nie ma już nic, pozostaje człowiek samotny, odarty ze wszystkiego” – powiedział.

Metropolita poznański mówił też o misji ewangelizacyjnej, jaką zmartwychwstały Chrystus postawił przed całym Kościołem, zawartej w wezwaniu „Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody”.

„Słowo +idźcie+ wskazuje najpierw na jezusową metodę ewangelizacji. On nie czekał, aż ludzie do niego przyjdą, ale szedł przez miasta i wsie, nauczając i szukając zagubionych. Wolą Jezusa było, aby również jego uczniowie nie siedzieli w domu i czekali, aż ludzie do nich przyjdą, lecz żeby szli ich szukać” – powiedział ks. abp Stanisław Gądecki.

„Celem rozkazu misyjnego jest nie tylko przekazywanie prawd katechizmowych, lecz +czynienie innych uczniami+ Jezusa, czyli zespalanie ich ściśle z Chrystusem i włączanie ich do jego wspólnoty. Jezus najpierw nauczał tłumy, wzywając je do nawrócenia, a następnie powoływał pierwszych uczniów i czynił z nich małą wspólnotę” – tłumaczył metropolita poznański.

Ks. abp Stanisław Gądecki przywołał historię diecezji siedleckiej poprzez działalność i zasługi kolejnych jej ordynariuszy.

„Zdaje się, że rysami charakterystycznymi tej diecezji w ciągu wieków było miejsce spotkania się odmiennych kultur i religii. Z tego zrodziły się dzieje konfrontacji z carską Rosją, męczeństwo unitów, prześladowanie tutejszych biskupów i duchowieństwa oraz wiernych świeckich, ale i znamienne powtarzające się cechy, takie jak opieka nad biednymi i apostolstwo trzeźwości” – podkreślił przewodniczący KEP.

Tytuł Bazyliki Mniejszej został nadany Kolegiacie w Janowie Podlaskim przez papieża Franciszka. Stosowny dekret Kongregacji ds. kultu i dyscypliny sakramentów został odczytany podczas uroczystej Mszy św., której przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce ks. abp. Salvatore Pennacchio.

Tytuł ten jest tytułem honorowym, nadawanym przez Papieża kościołom wyróżniającym się wartością kulturową, liturgiczną, pielgrzymkową i duszpasterską. Przywilejem bazylik jest m.in. możliwość uzyskania przez wiernych odpustu zupełnego w czasie nawiedzenia bazyliki w określone dni.

Ks. abp Stanisław Gądecki podkreślił, że watykańska kongregacja stawia kościołom z tytułem Bazyliki Mniejszej wysokie wymagania dotyczące m.in. staranności przepowiadania Słowa Bożego, dbałości o kult i sprawowanie liturgii.

„Bazylika Mniejsza winna być ośrodkiem pulsującym aktywnym życiem duszpasterskim, szerszą dostępnością do Eucharystii, do sakramentu pokuty i pojednania oraz innych sakramentów” – zaznaczył.

Obrady KEP w Janowie Podlaskim potrwają do piątku. Potem księża biskupi udadzą się do Siedlec, gdzie w sobotę, w Katedrze Niepokalanego Poczęcia NMP będą odprawiać Mszę św. dziękczynną za 200-lecie diecezji. Nabożeństwu przewodniczył będzie Prymas Polski ks. abp. Wojciech Polak.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl