Sekretarz KEP zwrócił się do sióstr zakonnych o modlitwę w intencji ochrony życia

W związku z zachętą Konferencji Episkopatu Polski, aby modlić się o to, by prawo stanowione chroniło życie człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci, sekretarz generalny KEP ks. bp Artur Miziński skierował prośbę o modlitwę w tej intencji do wszystkich żeńskich zgromadzeń zakonnych w Polsce.

W liście udostępnionym PAP przez biuro prasowe KEP, ks. bp Miziński zwrócił się do wszystkich sióstr zakonnych w Polsce, kierując list na ręce przewodniczącej Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń matki Maksymilli Pliszki oraz przewodniczącej Konferencji Przełożonych Żeńskich Klasztorów Kontemplacyjnych matki Weroniki Sowulewskiej.

Ks. bp Miziński w liście przypomniał, że podczas Zebrania Plenarnego KEP, które miało miejsce na Jasnej Górze 19 listopada, biskupi podkreślili potrzebę modlitwy w intencji ochrony życia. Przytoczył w nim też słowa komunikatu z tego zebrania, w którym czytamy: „Na progu Adwentu biskupi przypominają o godności każdego ludzkiego życia, którego wartość ukazał Chrystus swoim wcieleniem i narodzeniem. W tym duchu biskupi proszą o modlitwę, aby prawo stanowione chroniło życie człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci”.

Ks. bp Miziński prosił o modlitwę w intencji ochrony życia dzieci nienarodzonych oraz w intencji ojców i matek, by z miłością przyjęli potomstwo, którym ich Bóg obdarzył. W liście napisał: „Módlmy się także za legislatorów, aby respektowali prawo do życia każdego człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci, a także abyśmy sami byli wrażliwi na potrzeby rodziców oczekujących potomstwa”.

W Polsce jest prawie 20 tys. sióstr zakonnych, które należą do ponad 110 zakonów lub zgromadzeń zakonnych.

W styczniu posłowie zdecydowali o skierowaniu propozycji komitetu „Zatrzymaj aborcję” do dalszych prac sejmowych. Posłowie zdecydowali, aby zajęła się nim komisja polityki społecznej i rodziny, z zaleceniem zasięgnięcia opinii Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. W marcu komisja pozytywnie zaopiniowała projekt. W lipcu posłowie sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny zadecydowali, że projektem „Zatrzymaj aborcję”, zajmie się specjalna podkomisja.

PAP/RIRM

drukuj