Rusza proces beatyfikacyjny ks. Romana Kotlarza

Rusza dziś proces beatyfikacyjny ks. Romana Kotlarza – niezłomnego kapłana i męczennika czasów komunizmu.

O godz. 11.00 w radomskiej katedrze sprawowana będzie Msza św. Po Eucharystii rozpocznie się pierwsza uroczysta sesja otwierająca proces beatyfikacyjny. Zainauguruje go wystąpienie postulatora, który przedstawi życiorys ks. Romana Kotlarza. Zgodę na beatyfikacje kapłana wydała w październiku Stolica Apostolska. To – jak wskazał ks. bp Henryk Tomasik, biskup radomski – historyczne wydarzenie.

W życiu każdej diecezji proces beatyfikacyjny czy kanonizacyjny jest niezwykle ważnym wydarzeniem. To jest historyczne wydarzenie. Rozpoczynamy Mszą św. Prosimy Ducha Świętego o światło i pomoc. Po Mszy św. odbędzie się uroczysta pierwsza sesja z posiedzeniem trybunału beatyfikacyjnego. Proces beatyfikacyjny jest wyjątkowym wydarzeniem w życiu diecezji – zaznaczył ks. bp Tomasik.

Ks. Roman Kotlarz był jednym z bohaterów protestu robotniczego z 25 czerwca 1976 r. Kapłan był prześladowany przez służbę bezpieczeństwa i zmarł na skutek brutalnego pobicia przez funkcjonariuszy SB.

Ks. Roman Kotlarz został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

RIRM

drukuj