fot. PAP/Jacek Bednarczyk

ŚDM Kraków 2016… 5 lat później

Chcesz raz jeszcze poczuć klimat ŚDM? Minęło pięć lat… W tym czasie wiele się wydarzyło, ale gdy tylko słyszymy pierwsze dźwięki hymnu „Błogosławieni miłosierni”, to wspomnienia niosą nas do tamtych dni i młodej, żywiołowej wspólnoty Kościoła.

Taką wspólnotę chcemy stworzyć 24 lipca 2021 roku w Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie. Podczas wydarzenia organizowanego we współpracy Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej oraz Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM będzie okazja nie tylko do tego, aby spotkać się, powspominać oraz podziękować Bogu za dzieło krakowskich ŚDM, ale także do rozpoczęcia przygotowań do wyjazdu do Lizbony na najbliższe światowe spotkanie młodych w 2023 roku.

Wydarzenie objął swoim patronatem Mikołaj Pawlak – Rzecznik Praw Dziecka (czytaj więcej [tutaj]), a także biskupi: ks. abp Marek Jędraszewski – metropolita krakowski, ks. kard. Stanisław Dziwisz – arcybiskup senior archidiecezji krakowskiej i gospodarz ŚDM w Krakowie, ks. bp Marek Solarczyk – ordynariusz diecezji radomskiej, ks. bp Grzegorz Suchodolski – biskup pomocniczy diecezji siedleckiej, w 2016 dyrektor KBO ŚDM, ks. bp Adam Bab – biskup pomocniczy diecezji lubelskiej, ks. bp Robert Chrząszcz – biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej.

Podczas wieczornego koncertu ogólnopolski chór i orkiestra ŚDM wykonają najbardziej znane hymny spotkań młodych w aranżacji Huberta Kowalskiego, krakowskiego kompozytora.

„Praca nad polską wersją hymnu ŚDM w Lizbonie była pod wieloma względami wyjątkowa. Przesłuchania do chóru odbywały się online i długo nie wiedzieliśmy, jaka będzie sytuacja epidemiczna na wiosnę. Młodzi, którzy przyjechali do Krakowa z całej Polski, podkreślali, jak ważna jest dla nich możliwość śpiewu i modlitwy we wspólnocie. Dwa zjazdy, podczas których przygotowaliśmy utwór „Powietrze już drga”, miały charakter przede wszystkim modlitewny i integracyjny. Ufam, że to wszystko, co wydarzyło się wtedy w naszych sercach, będzie okazją do tych pozytywnych drgań we wszystkich miejscach Polski, do których dotrze efekt naszej pracy, i teraz z nowym zapałem weźmiemy się za przygotowania nie tylko do wyjazdu do Lizbony, ale także do zwykłej, codziennej pracy w naszych wspólnotach i duszpasterstwach” – powiedział ks. Marcin Filar, duszpasterz młodzieży archidiecezji krakowskiej, współautor polskiego tłumaczenia hymnu ŚDM w Lizbonie.

Po raz pierwszy młodzi z polskich diecezji wykonają także utwór „Powietrze już drga” – polską wersję hymnu spotkania w Lizbonie („Há pressa no ar”), która została nagrana przez nich w czerwcu. W tym samym dniu będzie miała miejsce internetowa premiera utworu.

„W chórze ŚDM znalazłam się przypadkiem. Siedząc w domu na przymusowej kwarantannie, postanowiłam spróbować i zgłosić się do chóru i… udało się! Wtedy wyobrażałam sobie, że to będzie szybka akcja, przyjedziemy, zaśpiewamy i wrócimy do domu. A tymczasem co wydarzyło się w Krakowie? Stworzyliśmy niesamowitą wspólnotę, pełną barwnych i otwartych osób. Każda próba, każdy wspólnie wyśpiewany dźwięk jest nagrodą, czymś niesamowitym… nie da się tego nazwać, co czuje się słysząc harmonię tylu głosów. Oprócz atmosfery, która oczywiście jest bardzo ważna, przede wszystkim stworzyliśmy coś niezwykłego, polską wersję hymnu ŚDM w Lizbonie” – zaznaczyła Agata Bobrowska, chórzystka z diecezji warszawsko-praskiej.

„Gdyby pół roku temu, ktoś mi powiedział, że będę częścią tak niesamowitego projektu i spotkam w jednym miejscu tylu wspaniałych ludzi – na pewno bym nie uwierzyła, a jednak plany Pana Boga są czasami naprawdę zaskakujące! Jestem niezwykle wdzięczna za te wszystkie chwile przepełnione radością, miłością i wspólną modlitwą. Pomimo tak krótkiego czasu nawiązała się między nami prawdziwa więź wspólnoty. Dzięki tym wszystkim cudownym ludziom, których spotkałam podczas tworzenia hymnu, dotknęłam całkiem innego muzycznego świata. Świata, w którym nie ma rywalizacji i porównywania się z innymi. Świata, w którym każdy ze swoim unikatowym talentem staje się częścią ogromnego organizmu. Usłyszałam i zobaczyłam wiele świadectw wiary, które bardzo mnie podbudowały i zasiały w mym sercu chęć budowania coraz silniejszej relacji z Panem Jezusem. Myślę, że nie trafiliśmy w to miejsce przez przypadek – Duch Święty działał… I to bardzo!” – akcentowała Magdalena Belicka, chórzystka z diecezji kieleckiej.

Plan wydarzenia:

17:00 Konkurs wiedzy o ŚDM dla wszystkich przybyłych oraz spotkanie „Jedziemy do Lizbony” z ks. Mariuszem Wilkiem – dyrektorem Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM (sala konferencyjna Centrum św. Jana Pawła II)

19:00 Msza Święta dziękczynna za ŚDM 2016 (Sanktuarium – górny kościół)

20:00 Koncert z premierą polskiej wersji hymnu ŚDM w Lizbonie, adoracja Najświętszego Sakramentu i śpiew uwielbienia.

 

Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej/radiomaryja.pl

drukuj