fot. Tomasz Strąg

Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze nawiedziło w mijającym roku 4,3 mln pielgrzymów

Około 4,3 mln pielgrzymów nawiedziło Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze w 2018 r. Z Raportu Jasnogórskiego wynika, że liczba pielgrzymów nawiedzających sanktuarium zwiększyła się o co najmniej 300 tys.

W 200 ogólnopolskich pielgrzymkach uczestniczyło ponad 830 tys. osób. W pielgrzymkach pieszych przybyło na Jasną Górę blisko 125 tys. pątników.

Do Częstochowy, oprócz polskich księży kardynałów, księży arcybiskupów i księży biskupów, przybyło 53 hierarchów z 32 państw.

Ojciec Waldemar Pastusiak, kustosz Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze, zaznaczył, że w ostatnim roku również więcej osób skorzystało z sakramentów świętych.

– Dużo więcej osób przystąpiło do sakramentu pokuty, a także przyjęło Komunię Świętą. Wśród pielgrzymów największa grupa to oczywiście Polacy. Z innych krajów w pierwszej dziesiątce znajdują się pielgrzymi z: Niemiec, Włoch, Stanów Zjednoczonych, Hiszpanii, Francji, Portugalii, Austrii, Japonii oraz Wielkiej Brytanii – mówił ojciec Waldemar Pastusiak.

Wśród najliczniejszych pielgrzymek przybyłych na Jasną Górę w 2018 r. była pielgrzymka Rodziny Radia Maryja.

RIRM

drukuj