Watykan: Papież Franciszek przewodniczył Nieszporom Uroczystości Bożej Rodzicielki Maryi

Ojciec Święty Franciszek przewodniczył w Watykanie Nieszporom Uroczystości Bożej Rodzicielki Maryi. W ich trakcie odśpiewano dziękczynny hymn „Te Deum” na zakończenie roku kalendarzowego.

W homilii Papież wskazał m.in., że w ostatnich godzinach roku szczególnego znaczenia nabiera ewangeliczne wyrażenie „pełnia czasu”. Wówczas jeszcze bardziej odczuwamy potrzebę czegoś lub kogoś, kto wypełniłby upływ czasu znaczeniem.

Ojciec Święty zaznaczył, że tym kimś jest Syn Boga, Jezus, którego narodziny świętowaliśmy niedawno.

– Ale jak to jest możliwe? Jakże może to być oznaką „pełni czasu”? Oczywiście, w tej chwili jest niemal niewidoczny i nieznaczący, ale w ciągu nieco ponad trzydziestu lat ten Jezus wyzwoli bezprecedensową siłę, która nadal trwa i będzie trwała przez całą historię. Ta siła nazywa się Miłością. To miłość nadaje pełnię wszystkiemu, także czasowi; a Jezus jest „koncentracją” całej miłości Boga w ludzkiej istocie – mówił Papież Franciszek.

Ojciec Święty zwracał też w homilii uwagę na to, że tak wiele mężczyzn i kobiet żyje w warunkach niewolnictwa, niegodnych osoby ludzkiej. Jedną z jej form jest bezdomność.

Papież wskazał, że Kościół, który jest w Rzymie, nie chce być obojętny wobec niewolnictwa naszych czasów, ani też jedynie je obserwować i wspomagać, ale chce być w obrębie tej rzeczywistości, będąc bliskim tym osobom.

W uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi Ojciec Święty Franciszek będzie sprawował przed południem Mszę Świętą w bazylice watykańskiej i spotka się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.

 

RIRM

drukuj