Ruszył projekt misyjny „Młodzi dla Kamerunu”

Kolejny projekt misyjny realizowany w ramach projektu „Młodzi dla Kamerunu” to kontynuacja zeszłorocznej zbiórki misyjnej: Młodzi Polacy młodym w Kamerunie. Projekt, którego inicjatorem jest Michał Piętosa, katecheta z diecezji zielonogórsko–gorzowskiej w ubiegłym roku wsparł mieszkańców wioski Kengang w środkowej Afryce.

Projekt wspierało szerokie grono ludzi dobrej woli, zwieńczeniem czego było przekazanie pomocy materialnej. Dzięki hojności Polaków, którzy przekazali wiele dla tych, którzy nie mają nic, udało się zakupić leki, ubrania, zabawki, przybory szkolne oraz przekazać środki pieniężne przez dwóch wolontariuszy. Na miejscu zakupiono także sprzęt nagłaśniający, który został przeznaczony dla tamtejszej młodzieży.

Podobnie jak w roku ubiegłym, tak i w tym, młode osoby chcą w ramach wolontariatu pomagać dzieciom z wioski Kengang, położonej w pobliżu miasta Bafoussam w Kamerunie. Tegoroczny projekt zakłada pomoc na trzech płaszczyznach: budowy szkoły, szkolenia nauczycieli i adopcji serca.

Skoro cel jest konkretny, działania także muszą takie być – podkreśla koordynator projektu.

Budowa szkoły w Kengang – to wybudowanie nowego budynku, pokrycie go blachą, zamontowanie drzwi i okiennic, zrobienie wylewek, wykonanie ławek szkolnych oraz remont starego budynku szkoły. Złożone ofiary przeznaczone zostaną także na szkolenia dla katechetów, gdyż oni uczą i wychowują młodzież, a bez nich nie byłoby to możliwe. W projekt wpisuje się także niesienie pomocy materialnej w ramach adopcji na odległość. Adopcja serca to pomoc, która umożliwia wielu dzieciom naukę. Dotychczas w ramach projektu Polacy zaadoptowali 18 dzieci.

Projekt bardzo szybko się rozprzestrzenia, obecnie prowadzony jest w 13 diecezjach: bielsko-żywieckiej, ełckiej, gliwickiej, gnieźnieńskiej, katowickiej, lubelskiej, łomżyńskiej, opolskiej, rzeszowskiej, toruńskiej, warmińskiej, warszawsko-praskiej oraz zielonogórsko-gorzowskiej.

Sam projekt można wesprzeć zakupując kalendarze, które w ramach wolontariatu rozprowadzają koordynatorzy poszczególnych diecezji.

Na każdym etapie prowadzenia projektu „Młodzi dla Kamerunu” już teraz otrzymujemy niezwykłą pomoc i doświadczamy wielkiej łaski, szczególnie tam gdzie jesteśmy najbardziej nieporadni. Nie jesteśmy stowarzyszeniem, fundacją, ani żadną formalną instytucją. Pracujemy jako wolontariusze na rzecz Centrum Misyjnego Sióstr Pallotynek w Warszawie. Łączy nas przyjaźń i wola pracy na rzecz misji. Pieniądze, które zbierzemy, podobnie jak w roku ubiegłym, kilkoro z nas przekaże osobiście siostrom pracującym w Kamerunie – powiedział koordynator projektu Michał Piętosa.

Projekt „Młodzi dla Kamerunu” pokazuje, że świeccy mogą mieć konkretny wpływ na działanie misji. Jesteśmy świadomi naszej odpowiedzialności za Kościół i tym samym chcemy zarażać innych – dodaje Michał Piętosa.

Więcej informacji na temat projektu oraz wskazówki jak go wesprzeć na stronie www.mlodzidlakamerunu.pl oraz www.facebook.com/wolontariatmisyjny.zg

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl