fot. PAP/EPA

Rozpoczyna się pielgrzymka Ojca Świętego do Ziemi Świętej

Ojciec św. Franciszek rozpoczyna dziś trzydniową pielgrzymkę do Ziemi Świętej.  Papież podkreślał, że ma ona charakter ściśle religijny i modlitewny.  Franciszek  odwiedzi  Jordanię, Autonomię Palestyńską i Izrael.

Główne hasła pielgrzymki to ekumenizm, pokój w Ziemi Świętej i dialog między religiami. Według komentatorów pojawią się także aktualne wątki zwłaszcza tło konfliktu izraelsko-palestyńskiego oraz zbrojny konflikt w pobliskiej Syrii.

Pierwszym etapem pielgrzymki będzie stolica Jordanii, Amman, do którego papież przybędzie dziś wczesnym popołudniem. Następnie złoży wizytę królowi Abdullahowi i jego żonie Ranii w pałacu królewskim. Spotka się też z przedstawicielami władz kraju.

Na stadionie w Ammanie Franciszek będzie przewodniczył mszy Świętej. Następnie papież uda się do Betanii nad rzeką Jordan, do miejsca chrztu Jezusa. W tamtejszym kościele katolickim papież spotka się wieczorem z uchodźcami i niepełnosprawnymi.

Ks. prof. Waldemar Chrostowski, zwraca uwagę na modlitewny i ekumeniczny wymiar pielgrzymki Papieża Franciszka.

– Sądzę, że na pierwszym planie jest wymiar ekumeniczny tej pielgrzymki. Ma ona charakter głęboko wewnątrzchrześcijański, bo na plan pierwszy wybija się spotkanie z patriarchą Konstantynopola dot. półwiecza deklaracji podpisanej między Pawłem VI a patriarchą Atenagorasem. Myślę, że pod tym względem na Bliskim Wschodzie i w Ziemi Świętej jest bardzo dużo do zrobienia. Istnieją tam rozmaite wyznania chrześcijańskie. Ich wzajemna koegzystencja też pozostawia wiele do życzenia. Jest tutaj spore pole dla działalności, która ma nie tylko charakter ściśle ekumeniczny, ale po prostu – duszpasterski i pastoralny, służy zbliżeniu mieszkających tam chrześcijan, którzy są przedstawicielami różnych wyznań – mówi ks. profesor Waldemar Chrostowski.

Transmisję poszczególnych punktów pielgrzymki papieża przeprowadzą Radio Maryja i TV Trwam.

RIRM

drukuj