Rozpoczęła się piąta edycja akcji „Misjonarz na Post”

14 lutego rozpoczął się Wielki Post, a wraz z nim akcja duchowego wsparcia polskich misjonarzy „Misjonarz na Post”. Organizatorzy już po raz piąty zachęcają do wzięcia udziału w tej ogólnopolskiej inicjatywie.

– Misjonarze są najlepszymi dyplomatami promującymi nasz kraj na obczyźnie. Dyplomacja zawodowa obłożona jest wieloma warunkami, natomiast bezpośrednio z ludźmi kontaktuje się misjonarz – powiedział ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP, podczas konferencji prasowej inaugurującej projekt „Misjonarz na Post”.

Kanada Północna, fot. o. Marek Adamczuk OMI

Na świecie pracuje dokładnie 2048 polskich misjonarzy. To trochę więcej niż w zeszłym roku, dlatego modlitwa jest jeszcze bardziej potrzebna.

Kanada Północna, fot. o. Marek Adamczuk OMI

Wszystko, co trzeba zrobić, aby wziąć udział w akcji, to wejść na stronę www.misjonarznapost.pl i wypełnić krótki formularz, który wymaga jedynie naszego imienia, nazwiska i adresu e-mail, na który przyjdzie informacja z danymi wylosowanego misjonarza. Każdy indywidualnie wybiera formę duchowego wspierania przypisanego sobie misjonarza lub misjonarki.

Boliwia, fot. Mariusz Dębski

– Specyfiką polskich misjonarzy jest fakt, że prawdopodobnie tylko oni pracują za kołem podbiegunowym, wśród Eskimosów – podkreśla o. Marcin Wrzos OMI, redaktor naczelny „Misyjnych Dróg” i portalu misyjne.pl

Modlitwa i wsparcie moralne dla misjonarzy jest bardzo potrzebne – dodaje.

– Gdy jest się na misjach, człowiek idzie w upale, w górach, kiedy zmaga się z różnymi chorobami, żyjątkami, o których nigdy wcześniej nie miał pojęcia, tak naprawdę zaczyna czasem mieć takie trudne dni. Wówczas ta świadomość, że ktoś się modli, wspiera, towarzyszy, jest kapitalnie potrzebna. Dlatego proszę, włączcie się w tę akcję, bo misjonarze potrzebują naszej pomocy duchowej – zachęca o. Marcin Wrzos OMI.

Paragwaj, fot. Wojciech Ganczarek

Podczas konferencji abp Stanisław Gądecki dodał, że „Kościół, który nie jest misyjny, jest kościołem martwym; misyjność Kościoła jest oznaką jego żywotności”. W ubiegłym roku w akcję włączyło się ponad 12 tysięcy osób. Organizatorzy liczą na to, że w tym roku będzie ich jeszcze więcej.

– Udział w akcji nie wymaga żadnych nakładów finansowych, jedynie naszej duchowej kreatywności. Nie chcemy narzucać konkretnej formy wsparcia duchowego, ponieważ każdy z nas ma swoje ulubione formy modlitwy – tłumaczy Zofia Kędziora, koordynatorka akcji.

Każdy z uczestników może wejść na portal misyjne.pl i odwiedzić zakładkę „blogi misyjne”, by dowiedzieć się, czym aktualnie żyją misjonarze i jakie mogą mieć duchowe potrzeby.

Honorowy patronat nad akcją objęli ks. abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący KEP, metropolita poznański oraz ks. bp Jerzy Mazur SVD, Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

Ks. bp Jerzy Mazur również zachęca do wsparcia misjonarzy.

– Zachęcam, bądźmy z nimi. Pomagajmy im. Czyńmy wszystko, abyśmy nieśli Chrystusa razem aż po krańce ziemi – mówi ks. bp Jerzy Mazur.

Zofia Kędziora/RIRM

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl