fot. Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=506494

Rozpoczęła się 31. Międzynarodowa Pielgrzymka Piesza do Matki Ostrobramskiej w Wilnie

Z Suwałk wyruszyła w czwartek 31. Międzynarodowa Pielgrzymka Piesza do Matki Ostrobramskiej w Wilnie. Pielgrzymkowy szlak zainaugurowała uroczysta Msza święta w kościele pw. Matki Bożej Miłosierdzia w Suwałkach.

Uroczystej Eucharystii przewodniczył ordynariusz diecezji ełckiej, ks. bp Jerzy Mazur.

– Dziękuję wam, że ani pandemia koronawirusa, ani upał, ani strach, ani obojętność nie zatrzymały was w domach, ale wiara w Boga przywiodła was do Suwałk, by wyruszyć w pielgrzymce do Wilna do Matki Bożej Ostrobramskiej – mówił ks. bp Jerzy Mazur.

Pielgrzymka to z pewnością wysiłek fizyczny, zmierzenie się z własnymi słabościami, ale przede wszystkim to wielkie wydarzenie duchowe dla każdego pątnika.

– Pan Jezus powiedział, że gdzie dwoje, troje w imię Moje, tam Ja jestem. Tym bardziej w tak dużej grupie czujemy obecność Pana Boga w drugim człowieku. To ogromna radość posiadania wspólnoty braci i sióstr przez czas pielgrzymowania – powiedział Krzysztof Górski z diecezji toruńskiej, który do Matki Bożej Wileńskiej pielgrzymuje już po raz kolejny.

Pani Agnieszka Michalska ze Świnoujścia pielgrzymuje do Wilna po raz pierwszy. W swym sercu niesie wiele intencji.

– Intencji mam dużo, przede wszystkim za rodzinę, ale też mam dużo przyjaciół i znajomych, którzy powierzyli mi swoje intencje – mówiła pani Agnieszka.

Do Pani Ostrobramskiej pielgrzymują osoby w różnym wieku – zarówno młodsze, jak i starsze; samotnie czy całymi rodzinami. W gronie pątników jest także 5-miesięczna Jagódka ze swoimi rodzicami.

– Na pewno dla niej to będzie dużo emocji i bodźców, bo jest dużo nowych ludzi, różne głosy. Chcielibyśmy, żeby poznawała duchowy świat. Zobaczymy, jak to wyjdzie – zaznaczyła pani Karolina Kosiorek, mama Jagódki.

Pielgrzymka od lat cieszy się dużym zainteresowaniem. W tym roku liczba pątników została jednak ograniczona na skutek sytuacji epidemicznej. Na pielgrzymkowy szlak wyruszyło ponad 180 osób. Liczną grupę stanowią także pielgrzymi duchowni – zwrócił uwagę kierownik pielgrzymki ks. Michał Słojewski SDB, który wskazuje na cel wędrówki do stóp Pani Ostrobramskiej.

– W trudnych, zwariowanych czasach chcielibyśmy prosić Matkę Bożą, żeby wyprosiła miłosierdzie. Jednocześnie, jak mówi hasło tegorocznej pielgrzymki: „Chcę, bądź oczyszczony”, pragniemy oczyszczenia nie tylko ze sfery fizycznej, ale też ze wszystkiego, co przytłacza każdego z nas – powiedział ks. Michał Słojewski SDB.

Pielgrzymi dotrą do Ostrej Bramy 24 lipca.

 

TV Trwam News

drukuj