Uroczystość Matki Bożej Nieustającej Pomocy

W święto Matki Bożej Nieustającej Pomocy redemptoryści na całym świecie rozpoczęli świętowanie Jubileuszu 150-lecia powierzenia im przez błogosławionego papieża Piusa IX Ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Centralne uroczystości odbywają się w Rzymie. W Polsce otwarcie roku jubileuszowego nastąpiło w Gliwicach.

Ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy jest najbardziej znanym na świecie obrazem Maryi. Dziś rozpoczął się jubileusz 150-lecia przywrócenia jej do kultu publicznego. Zadanie to zostało powierzone Zgromadzeniu Najświętszego Odkupiciela przez błogosławionego Piusa IX. Redemptoryści zanieśli nabożeństwo do Matki Bożej Nieustającej Pomocy niemalże w każdy zakątek świata. Dziś Redemptoryści na całym świecie rozpoczęli świętowanie Jubileuszu. Obchody pod hasłem „Matka Nieustającej Pomocy – Ikona Miłości” zostały rozłożone na trzy lata. Ich celem jest ożywienie nabożeństwa do Matki Bożej Nieustającej Pomocy i dalszy jego rozwój. Centralne uroczystości odbędą się w kościele Św. Alfonsa w Rzymie, w którym znajduje się oryginał obrazu.

W Polsce otwarcie Roku Jubileuszowego nastąpiło w Gliwicach, gdzie odbyły się uroczystości nadania tytułu Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy kościołowi pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego.

– Zapraszam pielgrzymów, czcicieli Matki Bożej Nieustającej Pomocy, wszystkich którzy oczekują pomocy Matki Najświętszej, aby chętnie przybywali do Sanktuarium Tej, która jest gotowa nieustannie pomagać Piotr Świerczok, proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Gliwicach.

Uroczystościom przewodniczył i homilię wygłosił ks. bp Jan Kopiec, biskup gliwicki.

 – Po to przychodzimy do Sanktuarium, aby zdobyć to, co w codziennym życiu nie zawsze potrafimy dotknąć i sobie przyswoić. To święte miejsce, gdzie z większą uwagą słuchamy Bożego słowa, gdzie pękają wszystkie okowy naszych grzechów, nałogów i przyzwyczajeń złych. W tym miejscu musi się urodzić nowy człowiek i po to te święte miejsca istnieją – powiedział bp Jan Kopiec, ordynariusz diecezji gliwickiej.

Sanktuaria to szczególne miejsca dla wielu osób – podkreślał prowincjał Prowincji Warszawskiej Redemptorystów o. Janusz Sok.

–  Bogu dzięki, że mamy kościoły, sanktuaria, a w nich te nasze ulubione miejsca – wyklęczane, wypłakane, wymodlone. Bogu dzięki, że tam rozumiemy, że wiara jest bliskością, jest zaufaniem, że tam spotykamy Boga, który mi ufa, ciągle mi ufa. Ciągle we mnie wierzy, ciągle ma nadzieję – powiedział o. Janusz Sok CSsR, prowincjał Prowincji Warszawskiej Redemptorystów.

Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy jest także szerzony przez Redemptorystów  przez posługę Radia Maryja i Telewizji Trwam. Dzisiejszy Jubileusz ma także szczególne znaczenie dla diecezji toruńskiej, której Matka Boża Nieustającej Pomocy jest główną patronką.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl