fot. twitter.com

Gliwice: Premier odwiedził najdłużej żyjącą obywatelkę Polski

Najdłużej żyjącą obywatelkę Polski – 113-letnią Teklę Juniewicz – odwiedził w piątek w Gliwicach premier Mateusz Morawiecki. O zamiarze odwiedzin wspomniał podczas piątkowej konferencji prasowej w Zabrzu. „To będzie bardzo miłe, nietypowe spotkanie” – powiedział szef rządu.

Pani Tekla skończyła 113 lat 10 czerwca. Wówczas odwiedził ją wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, który przekazał jej list od premiera Morawieckiego.

113-latka urodziła się w Krupsku niedaleko Lwowa. Po ślubie opiekowała się dwiema córkami oraz prowadziła dom. Mąż pani Tekli, starszy o 20 lat, był w kadrze zarządzającej kopalnią w Borysławiu.

Pani Tekla nadal bardzo lubi oglądać telewizję, zwłaszcza przysłuchiwać się wiadomościom i programom publicystycznym. Jak informował w czerwcu jej wnuk, potrafi rzucić celną ripostę dyskutującym na szklanym ekranie politykom.

W dniu swoich urodzin Tekla Juniewicz była najstarszą mieszkanką Polski, 7. w Europie i 21. na świecie wśród najdłużej żyjących.

Premier Morawiecki od rana gościł w piątek w woj. śląskim. Najpierw wziął udział w uroczystości oddania do użytku fragmentu autostrady A1 od Pyrzowic pod Częstochowę, potem odwiedził w Zabrzu Centrum Symulacji Medycznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Po wizycie u pani Tekli złożył w Gliwicach wieńce pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego i przy Golgocie Polskiej, będącej hołdem dla ofiar mordów, kaźni i bitew; zapalił też znicz pod tablicą upamiętniającą Cichociemnych. Złożył także wieniec pod pomnikiem upamiętniającym powstańców śląskich w Rudzie Śląskiej.

PAP/RIRM

drukuj