Rocznica urodzin Prymasa Tysiąclecia i II Zjazd Rodu Wyszyńskich i Karpiów

Dziś zostanie odprawiona uroczysta Msza św. z okazji 112. rocznicy urodzin kard. Stefana Wyszyńskiego. Eucharystia zostanie odprawiona w Zuzeli, w miejscowości gdzie urodził się Prymas Tysiąclecia. Odbędzie się tam również II Zjazd Rodu Wyszyńskich i Karpiów.

Eucharystii w parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Zuzeli przewodniczył będzie biskup łomżyński Janusz Stepnowski. Już po raz drugi odbędzie się tam również zjazd Rodu Wyszyńskich i Karpiów, który w ubiegłym roku zgromadził 180 osób. Jednym z inicjatorów zjazdu jest proboszcz ks. Jerzy Krysztopa.

Prymas Tysiąclecia urodził się 3 sierpnia 1901 r. w Zuzeli nad Bugiem na pograniczu Podlasia i Mazowsza, jako drugie dziecko w wielodzietnej rodzinie Stanisława i Julianny Wyszyńskich.

Stefan Wyszyński rok pracował jako wikariusz w katedrze włocławskiej, następnie podjął studia z prawa kanonicznego i nauk społeczno-ekonomicznych na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Podczas wojny pełnił m.in. posługę kapelana Zakładu dla Niewidomych w Laskach pod Warszawą, prowadził też wykłady społeczne dla inteligencji, a także działalność konspiracyjną. Po wojnie był rektorem Seminarium Duchownego we Włocławku. W 1946 r. został mianowany przez Piusa XII biskupem lubelskim, a dwa lata później arcybiskupem gnieźnieńskim i warszawskim, prymasem Polski. Przez 33 lata stał na czele Kościoła w Polsce jako prymas i przewodniczący Konferencji Episkopatu.

RIRM

 

drukuj