Rocznica 32 lat męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki

Mijają 32 lata od męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Uroczystości rocznicowe odbędą się w warszawskim kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu.

Również dziś w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki w Warszawie odbędzie się dyskusja pt. ,,Jak zginął ksiądz Jerzy Popiełuszko”.

19 października 1984 r. oficerowie SB z IV Departamentu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych po porwaniu i brutalnym pobiciu kapłana wrzucili go do Wisły na tamie koło Włocławka.  Dyskusja nt. okoliczności śmierci kapelana ,,Solidarności” rozpocznie się o godz. 15.00.

Historyk, prof. Wojciech Polak, członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej mówi, że do dziś nie znamy dokładnego przebiegu męczeńskiej śmierci ks. Jerzego.

Wątpliwości dotyczących okoliczności śmierci księdza Jerzego Popiełuszki jest bardzo wiele. W zasadzie możemy powiedzieć dzisiaj, że nie do końca wiemy, jak to wszystko przebiegało, ale na pewno nie przebiegało dokładnie tak, jak to zostało ustalone na procesie toruńskim na przełomie 1984/1985 roku. W wyniku tych właśnie dyskusji powstało sporo prac i w związku z tym powinny być podjęte jakieś działania śledcze, intensywne, które przybliżyłyby nas do prawdy- zaznaczył prof. Wojciech Polak.

Uroczystości rocznicowe na warszawskim Żoliborzu rozpoczną się czuwaniem o godz. 17.00. O godz. 18.00 zostanie natomiast sprawowana Msza św.

Ks. Jerzy Popiełuszko ur. się w 1947 r. w wiosce Okopy na Białostocczyźnie. Był kapelanem warszawskiej „S”, obrońcą praw człowieka i obrońcą życia.

W kościele na Żoliborzu organizował Msze św. za Ojczyznę. Przy tym kościele znajduje się także grób kapłana.  Ks. Jerzy Popiełuszko został beatyfikowany 6 czerwca 2010 r. Obecnie trwa jego proces kanonizacyjny.

RIRM

drukuj