Przemówienie Papieża Franciszka wygłoszone do pracowników ONZ


Pobierz Pobierz

Drodzy przyjaciele,

Przy okazji mojej wizyty w ONZ mam przyjemność pozdrowić was, mężczyzn i kobiety, którzy na różne sposoby jesteście trzonem tej organizacji. Dziękuję wam za powitanie i jestem wdzięczny za wszystko, co uczyniliście, aby przygotować moją wizytę. Prosiłbym was również o przekazanie moich pozdrowień członkom waszych rodzin i waszym kolegom, którzy nie mogli być dzisiaj z nami.

Zdecydowana większość wykonywanej tutaj pracy nie należy do tego, co pojawia się jako wiadomości na pierwszych stronach. Wasz codzienny trud, za kulisami umożliwia wiele inicjatyw dyplomatycznych, kulturalnych, gospodarczych i politycznych Narodów Zjednoczonych, które są tak ważne dla spełnienia nadziei i oczekiwań ludzi tworzących naszą ludzką rodzinę. Jesteście ekspertami i doświadczonymi pracownikami terenowymi, urzędnikami i sekretarkami, tłumaczami, sprzątaczkami i kucharzami, konserwatorami i pracownikami ochrony. Dziękuję za wszystko, co robicie!

Wasza cicha i oddana praca przyczynia się nie tylko do polepszenia Narodów Zjednoczonych. Ma również duże znaczenie dla was osobiście. Bowiem to, jak pracujemy wyraża naszą godność i naszą osobowość.

Wielu z was przyjechało do tego miasta z krajów całego świata. Jesteście zatem mikrokosmosem narodów, które ta organizacja reprezentuje i którym usiłuje służyć. Podobnie jak wiele innych osób na całym świecie, jesteście zatroskani o dobrobyt i wychowanie swoich dzieci. Martwicie się o przyszłość naszej planety i o to, jaki świat zostawimy przyszłym pokoleniom. Ale dzisiaj i każdego dnia chciałbym prosić każdego z was, bez względu na charakter, byście się troszczyli jedni o drugich. Bądźcie blisko jedni drugich, szanujcie siebie nawzajem i ucieleśniajcie w ten sposób między sobą ideał tej organizacji zjednoczonej rodziny ludzkiej, żyjąc w zgodzie, działając nie tylko na rzecz pokoju, ale w pokoju; pracując nie tylko na rzecz sprawiedliwości, ale w duchu sprawiedliwości.

Drodzy przyjaciele, serdecznie błogosławię każdego z was. Będę modlić się za was i wasze rodziny i proszę każdego z was, proszę pamiętajcie, aby modlić się za mnie. A jeśli ktoś z was jest osobą niewierzącą, proszę was o życzliwość. Niech Bóg Was wszystkich błogosławi.

Dziękuję.

Tłumaczenie: Radio watykańskie

drukuj