Pontyfikat pokoju i porządku

Pontyfikat pokoju i porządku tymi słowami o. Andrzej Wodka CSsR podsumowuje osiem lat posługi Benedykta XVI na Stolicy Piotrowej.

Prof. nadzwyczajny Akademii Alfosjanskiej w Rzymie stwierdził, że Ojciec św. pokazał najpierw osobowość ks. kard. Josepha Ratzingera a następnie podjął tradycje benedyktyńską.

– Tradycję pokoju i pewnego porządku, czyli pokoju, który wypływa z tego, co tak pięknie w swoich różnych wystąpieniach Ojciec św. podkreślał, że to jest właśnie – tranquillitas ordinis; taki przepiękny pokój i spokój płynący z tego życia, które się pięknie i łagodnie uporządkowuje. Nie chodzi oczywiście o porządek jak my sobie go wyobrażamy, ale o coraz piękniejsze relacje z Panem Bogiem, między nami ludźmi, narodami i religiami –  powiedział redemptorysta.

Ojciec  św. Benedykt XVI decydując się na ustąpienie z urzędu, dokonał zwrotu ku korzeniom wiary – podkreślił o. Andrzej Wodka. Dodał, że w swoim nauczaniu papież prowadził nas do źródeł, do Liturgii i spotkania z Chrystusem gdzie jest to dobrze widoczne w pierwszej Encyklice.

– Postawa i nauczanie Ojca  śww tym „Roku Wiary” pozwoli nam także odczytać jego ustąpienie z urzędu w takim niezwykle optymistycznym  kluczu. To jest wszystko logiczne, można rozgrywać jako bardzo pozytywne, bez żadnych kontrastów z poprzednikiem, czy następcą, który kiedyś przyjdzie. Po prostu w tej osobie, w tym czasie, w tym konkretnym człowieku, pochodzącym z narodu niemieckiego, żyjącym w tej kulturze, a nie innej. (…) Długo jeszcze będziemy mogli się zastanawiać nad tym, bo wiele rzeczy Pan Bóg już zasiał, ale one dopiero później przyniosą owoc przez posługę i osobiste świadectwo Papieża Benedykta XVI – dodaje  redemptorysta.

Oficjalnie Benedykt XVI ustąpi z posługi biskupa Rzymu 28 lutego o godz. 20. Wcześniej o godz. 17. uda się do Castel Gandolfo.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl