Ks. bp Ozga: Trzeba kochać, aby odejść i trzeba odejść, aby kochać

„Trzeba kochać, aby odejść i trzeba odejść, aby kochać” tymi słowami ks. bp Jan Ozga z Kamerunu odniósł się do decyzji Ojca św. Benedykta XVI o ustąpieniu z urzędu.

W czasie ostatniego spotkania z wiernymi podczas Audiencji Generalnej Papież Benedykta XVI tłumaczył, że podjął taką decyzję z pełną wolnością dla dobra Kościoła, po długiej modlitwie, świadom, że nie jest już w stanie prowadzić posługi Piotrowej z tą siłą fizyczną i duchową jakiej ona wymaga.

Jest to wyraz wielkiej pokory, ale też znak miłości do Kościoła – powiedział  ordynariusz jednej z diecezji w Kamerunie.

Jego decyzja związana jest z miłością do Kościoła. On chce, żeby ten Kościół dobrze funkcjonował w tym Roku Wiary. (…) Przeszedłem więc z tego pierwszego uczucia – takiego szoku, jaką jest ta wiadomość, do tego drugiego uczucia jakim jest wyraz jego pokory, miłości i zatroskania o Kościół Powszechny – powiedział ks. bp Jan Ozga.

Ksiądz biskup przypomniał także pielgrzymkę Benedykta XVI do Kamerunu.  Podkreślił, że miała ona wielkie znaczenie dla tego społeczeństwa.

To co odczuliśmy bardzo pozytywnie, jest to, że Ojciec św. Benedykt XVI zwracał się do Kościoła w Kamerunie i do Kościoła w Afryce; bardzo docenił jego działanie w słynnym dokumencie „Africae munus” („Zaangażowanie Afryki”) w którym mówił, że Afryka jest jednym z płuc duchowych dzisiejszego świata. On bardzo liczy na zachowaną tutaj kulturę życia, rodziny i te wartości jakie tradycja afrykańska zachowała dla nas – akcentował ordynariusz diecezji w Kamerunie.

Przypomnijmy, że jeszcze dziś Ojciec św. Benedykt XVI przyjmie na prywatnej audiencji o godz. 11. prezydenta Gwatemali Otto Pereza, a o godz. 18. spotka się z premierem Włoch Mario Montim. 28 lutego o godz. 20. Papież ustąpi z urzędu.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl