fot. PAP/EPA

Pomoc Kościołowi w Potrzebie: Asia Bibi w Kanadzie

Nie mieliśmy pełnych informacji dotyczących losu Asii Bibi, było wiadomo, że jest w bezpiecznym miejscu. Nikt nie wiedział gdzie dokładnie się znajduje, z troski o jej bezpieczeństwo informacja ta nie była ujawniana.

Lot Asii Bibi do Kanady został uznany za „wiadomość, której wszyscy oczekiwaliśmy, mając nadzieję i modląc się o to, że w końcu zostanie ogłoszona” – stwierdził szef organizacji katolickiej zaangażowany w pomoc ofiarom niesprawiedliwości w Pakistanie – o. Emmanuel „Mani” Yousaf, dyrektor krajowy Katolickiej Komisji Sprawiedliwości i Pokoju w Pakistanie.

W wywiadzie dla międzynarodowego Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN) powiedział: „To jest dzień – na który wszyscy czekaliśmy od prawie dziesięciu lat – kiedy rodzina może się w końcu połączyć”.

Neville Kyrke-Smith, dyrektor krajowy ACN w Wielkiej Brytanii, dodał: „Dziękuję tak wielu ludziom, którzy modlili się i prowadzili kampanię na rzecz uwolnienia Asii Bibi. Dzisiaj jest dzień radości”.

Składając podziękowanie dla Pomocy Kościołowi w Potrzebie i wszystkim, którzy domagali się sprawiedliwości dla Asi Bibi, ojciec Yousaf podkreślił: „Jest tak wielu, którzy zasługują na naszą wdzięczność za wszystko, co zrobili dla Asii w jej walce o odzyskanie wolności. ”

W komentarzach dotyczących najświeższych informacji, o tym że skazana na śmierć za bluźnierstwo pakistańska chrześcijanka w końcu opuściła swój rodzimy kraj i udała się do Kanady, gdzie czekają na nią dwie córki, Eisham i Esha, przebija entuzjazm i radość.

Ojciec Yousaf powiedział jeszcze: „Dziękujemy Bogu za to, że rodzina w końcu się łączy. Modlimy się do Niego, aby błogosławił im i wynagrodził prawie dziesięć lat cierpienia. Dziękujemy Mu, że sprawiedliwość zwyciężyła.”

Asia Bibi została oskarżona o rzekome bluźnierstwo w 2009 r. Przestępstwo to jest zagrożone w Pakistanie karą śmierci. W październiku 2018 roku, Sąd Najwyższy Pakistanu uniewinnił ją, potwierdzając swoją decyzję na rozprawie apelacyjnej w styczniu 2019, ale nie zezwolono jej na opuszczenie kraju – do dzisiaj.

Kyrke-Smith powiedział: „W Pomocy Kościołowi w Potrzebie, w zeszłym roku, mieliśmy zaszczyt powitać część rodziny Asii Bibi w Wielkiej Brytanii. Jesteśmy pewni, że spotkania, które odbyliśmy, dodały impetu do znalezienia rozwiązania dla Asii, niesprawiedliwe więzionej przez prawie dziesięć lat.”

Zarazem dodał: „Jednak dzisiejszy dzień jest także zabarwiony wielką troską o tych, którzy nadal są uwięzieni lub niesprawiedliwie oskarżeni na mocy obowiązujących ustaw o bluźnierstwie, jak również żalem za tymi, którzy poświęcili tyle dla Asi Bibi, zwłaszcza za politykami Salmanem Taseer i Shahbazem Bhatti, którzy oddali życie dla jej wolności.”

„Nasze modlitwy i nasza praca będą nadal kierować się ku wszystkim niesprawiedliwie oskarżonym przez radykalnych fundamentalistów i tym, którzy nie mogą swobodnie praktykować swojej wiary chrześcijańskiej” – zakończył.

pkwp.org

drukuj