fot. Mateusz Matuszak

Studenci WSKSiM u św. Józefa w Kaliszu

Wspólnota akademicka WSKSiM zakończyła coroczną pielgrzymką do Sanktuarium  św. Józefa w Kaliszu. Centralnym punktem uroczystości była Eucharystia, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. bp. Marian Florczyk. Oprawę muzyczną zapewnił chór akademicki WSKSiM.

W wygłoszonej homilii ks. bp. Marian Florczyk, biskup pomocniczy diecezji kieleckiej nawiązał do postaci św. Józefa, który swoje życie uczynił służbą. Ks. bp. podkreślał, że dziś powoli zatracamy z naszego wzroku tę świętą i pełną miłości służbę św. Józefa. Tymczasem rodzinie potrzebna jest służba, która uszlachetnia, dodał przy tym, że każdemu człowiekowi potrzebna jest służba miłości.

– Służba, służbie nierówna. Jest służba w której człowiek się nie zatraca. Służba, która nie poniża, ale uszlachetnia. Taka służba potrzebna jest rodzinie, potrzebna jest słabym, Narodowi a ostatecznie potrzebna jest każdemu człowiekowi. Jest to służba z miłości, wypływająca z serca, służba samego serca. Taka służba nie ma nic z niewolnictwa, poniżenia, przymusu, ani też z rozkazu. Jedynym nakazem jest nakaz serca. Serce, które kocha – akcentował ks. bp. Marian Florczyk.

Swoje słowo do  studentów skierował także ks. bp Edward Janiak.  Zwrócił on uwagę, że to od młodzieży Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej będzie zależało jak się będzie mówić o Polsce. Ordynariusz kaliski podziękował także ks. bp Stanisławowi Napierale za dotychczasowe szerzenie kultu św. Józefa.

– Bardzo się cieszę z obecności młodzieży. Jesteście autentycznie nadzieją naszej Ojczyzny. Bo to już wkrótce od was będzie zależeć, jak się o tej Polsce będzie mówić, czy się nie będzie się fałszować historii. (…) Bardzo się cieszę i dziękuję mojemu poprzednikowi ks. bp Stanisławowi, że tak dbał, pielęgnował i tak bardzo się starał, żeby św. Józef odbierał cześć nie tylko w diecezji kaliskiej.  Św. Józef kaliski jest dzisiaj z nami na całym świecie. To jest ogromna zasługa Tv TRWAM i Radia Maryja – dodał  ks. bp. Edward Janiak, pasterz diecezji kaliskiej.

Na zakończenie głos zabrał o. Tadeusz Rydzyk CSsR, Dyrektor Radia Maryja, który podziękował Episkopatowi Polski za kolejne poparcie ws. Tv TRWAM i jej starań o miejsce na cyfrowym multipleksie.

– Któryś raz z kolei wszyscy polscy biskupi mówią: Tv TRWAM powinna mieć miejsce na cyfrowym multipleksie. Ks. bp. generała Wojska Polskiego, obecnie metropolita gdański został ogłoszony delegatem episkopatu ds. Tv TRWAM. To jest wielka rzecz i wielkie wsparcie – zaznaczał o. Tadeusz Rydzyk CSsR.

Na zakończenie Eucharystii w kaplicy Cudownego Obrazu dokonano aktu  zawierzenia św. Józefowi rodzin i młodzieży WSKSiM oraz obrony poczętego życia.

Wcześniej przed Eucharystią studenci oprócz wspólnej modlitwy i zwiedzania miasta, wysłuchali konferencji prof. Mieczysława Ryby pt. „Korzenie polskiego patriotyzmu”.

Studenci uczestniczyli w nabożeństwie, gdzie modlili się przedstawiciele studentów. Wszyscy zgromadzeni mogli też obejrzeć inscenizację fragmentów poematu „Beniowski” Juliusza Słowackiego w reżyserii  aktorki  Mirosławy Marcheluk. Nad przedstawieniem opiekę artystyczną sprawował o. Waldemar Gonczaruk CSsR.

 

RIRM

drukuj