Podróżując z Chrystusem

Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja przybyła do ojczyzny Chrystusa. W miejscu, gdzie Pan Jezus powierzył św. Piotrowi władzę pasterską – przy kościele Rozmnożenia Chleba i Prymatu św. Piotra w Tabdze – pątnicy modlili się wczoraj o światło Ducha Świętego dla Kolegium Kardynalskiego i mądry wybór następcy Ojca Świętego Benedykta XVI.

W Eucharystii, której przewodniczył o. Edwin Kozicki, uczestniczyli wszyscy pątnicy z 13 grup pielgrzymki Rodziny Radia Maryja. Każda z grup – ze względów logistycznych – realizuje ten sam program pielgrzymki, lecz w innej kolejności. Pielgrzymi mają jednak możliwość spotkania się na wspólnej Eucharystii.

– Ojciec dyrektor Tadeusz Rydzyk powierzył Komisariatowi Ziemi Świętej, na czele którego jest mi dane stać, organizację tej pielgrzymki. Chciałem bardzo serdecznie każdą, każdego z was powitać na tym naszym wspólnym pielgrzymowaniu śladami Jezusa Chrystusa, naszego Zbawiciela. Przeżywamy Rok Wiary, a pielgrzymka zawsze ma na celu ugruntowanie wiary – powitał pielgrzymów o. Paschalis Kwoczała OFM.

 

Najbliższa transmisja, którą przeprowadzi Radio Maryja i TV Trwam:

08.03.2013 (piątek), godz. 07.00 – Msza św. z Bazyliki Agonii Pana Jezusa w Jerozolimie

 

Podczas wszystkich Eucharystii odprawianych w czasie pielgrzymki obecne będą relikwie bł. Ojca Świętego Jana Pawła II, które w kwietniu ubiegłego roku ofiarował Kustodii Ziemi Świętej w czasie archidiecezjalnej dziękczynnej pielgrzymki za dar beatyfikacji Jana Pawła II ks. kard. Stanisław Dziwisz.

– W miejscu nadania prymatu św. Piotrowi, gdzie bierze początek papiestwo, każdorazowo wybrany Papież tutaj ma swoje źródła, gdzie Pan Jezus powierzył władzę pasterską św. Piotrowi i każdemu jego następcy. W tym czasie przeżywamy tzw. sede vacante i w sposób szczególny chcemy tutaj dziękować za wielki pontyfikat Ojca Świętego Benedykta XVI, podziękować za wszelkie dobro, które uczynił podczas posługi na Stolicy Piotrowej – mówił o. Paschalis.
– W tym miejscu chcemy także wypraszać dar kanonizacji naszego wielkiego rodaka bł. Jana Pawła II, jak również chcemy zawierzyć Duchowi Świętemu Kolegium Kardynałów, prosząc o dobry, mądry wybór następcy Papieża Benedykta XVI – dodał franciszkanin.

Pielgrzymi zgromadzeni wokół ołtarza polowego przy kościele Prymatu św. Piotra nie kryli łez wzruszenia.

– Wrażenia są duże, człowiek nie zdawał sobie sprawy z tego, że kiedyś będzie kroczył śladami Chrystusa. To moja pierwsza podróż do Ziemi Świętej. Myślę, że chyba najbardziej przeżyję tutaj pobyt w Ogrodzie Oliwnym – dzieli się wrażeniami w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” pani Edyta z Olsztyna.

Również z Olsztyna przyjechała pani Sabina. – Bardzo się cieszę, że tu jestem, zawsze bowiem chciałam przyjechać do Ziemi Świętej. Kiedyś, wcześniej pielgrzymowałam po Polsce, po wszystkich sanktuariach, teraz udało mi się wyjechać dalej. Bardzo mocnym przeżyciem jest dla mnie fakt, że Chrystus chodził po tej ziemi – podkreśla.

Pielgrzymi z Rodziny Radia Maryja to grupa 650 osób. Do Izraela przylecieli w sobotę z trzech miast: Gdańska, Warszawy i Katowic. Grupy, które leciały samolotem z Gdańska, przeżyły chwile trwogi, bowiem samolot lądujący w sobotę w Tel Awiwie musiał ze względów pogodowych odejść na drugi krąg.

Drugie lądowanie przebiegło jednak bez zakłóceń i nie zmąciło radosnej atmosfery. Obecnie pielgrzymi zakwaterowani są w hotelach w Nazarecie, z pięknymi widokami na starówkę. Wczoraj, oprócz Mszy Świętej w Tabdze i podróży statkiem po jeziorze Genezaret, nawiedzili między innymi Górę Ośmiu Błogosławieństw i ruiny domu świętego Piotra w Kafarnaum.

– Ten dom też mówi o opoce. W momencie, kiedy Jezus przyszedł do Kafarnaum, to Piotr nie wiedział, co go czeka, co kryje się za słowem „Petrus” – „Tu es Petrus”. Był zwykłym Szymonem z Kafarnaum, rybakiem, który znał doskonale jezioro, swój zawód. Przyszedł Jezus i poprowadził go na północ, daleko od domu, do Cezarei, i tam mu powiedział: Ty będziesz Petrus, Ty będziesz prowadził Kościół – opowiadał o tym niezwykłym miejscu w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” o. Bolesław Słota z Radia Maryja.

Zaznaczył, że „cała moc skały nie jest w Piotrze, w jego życiu, osobowości”, lecz w Jezusie Chrystusie.

– Bo dopiero rozpocznie się wielki proces dorastania Piotra do skały, fundamentu, na którym Jezus będzie budował swój Kościół. Za chwilę konklawe, trzeba przenieść się do tego procesu wzrastania. Mówi się dziś, jaki ma być nowy Papież, że ma być dyplomatą, popierać to, a tamtego nie, itd. Media ustawiają nam zupełnie aewangelicznie urząd Piotrowy, posługę Piotrową. A On jest servus, czyli sługa dla wszystkich, dla Kościoła – podkreślił o. Słota.

Dziś w programie pielgrzymki m.in. góra Tabor i Bazylika Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie.

Dziś transmisję z bazyliki można będzie śledzić od godz. 15.00 w Telewizji Trwam i Radiu Maryja.

Piotr Czartoryski-Sziler, Tabgha

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl