fot. PAP/EPA

Podróż apostolska Ojca Świętego do Iraku

W dniach od 5 do 8 marca Ojciec Święty Franciszek odwiedzi  Irak. Będzie to pierwsza podroż Papieża od wybuchu pandemii.

Podczas pielgrzymki Ojciec Święty odwiedzi Bagdad oraz Irbil – stolicę irackiego Kurdystanu. Pojedzie także do zniszczonego przez tzw. Państwo Islamskie chrześcijańskiego miasta Karakosz. Papież odwiedzi również równinę Ur, czyli ziemię Abrahama.

– Ta podróż Ojca Świętego to podróż do Mezopotamii, historycznej krainy skąd wyszedł Abraham – nasz ojciec w wierze, ojciec wielkiej religii judaizmu, chrześcijaństwa, ale również na Abrahama powołują się muzułmanie – podkreślił ks. prof. Jan Machniak, kierownik Katedry Duchowości Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Irak który, w latach dziewięćdziesiątych został zniszczony i do dziś nie może odbudować swojej tożsamości. Ponadto jest on ciągle atakowany przez tzw. Państwo Islamskie. W 2003 roku w Iraku było 1,5 miliona chrześcijan. Obecnie jest ich zaledwie 100 tysięcy.

– Chrześcijanie chaldejscy właściwie zostali wypędzeni z Iraku. Ojciec Święty chce umocnić tych ludzi, którzy są tam świadkami Jezusa Chrystusa – stwierdził ks. prof. Jan Machniak.

W trakcie wizyty Papież spotka się z przywódcą szyitów ajatollahem Alim al-Sistanim.  Uda się także do Mosulu zajętego w 2014 roku przez dżihadystów. Ta wizyta – jak podkreślił ksiądz profesor Jan Machniak  – jest wyrazem wielkiej nadziei Ojca Świętego na to, że jest możliwy pokój.

– Chociaż jest poważne niebezpieczeństwo dla tej podróży, dla Ojca Świętego, to jednak Papież pokazuje, że chrześcijanin jest człowiekiem wielkiej odwagi i że trzeba wszystko zrobić, aby był pokój na świecie, aby ludzie, którzy wierzą w Boga, w jedynego Boga (jakkolwiek go nazywają), że są tymi, którzy chcą budować pokój, chcą budować przyszłość dla naszego współczesnego świata – wskazał kierownik Katedry Duchowości Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Do Iraku Ojciec Święty Franciszek udaje się na zaproszenie tamtejszych władz i miejscowego Kościoła.

TV Trwam News

drukuj