Początek konklawe we wtorek przed godz. 17.00

Konklawe rozpocznie się we wtorek 12 marca około godz. 16.45 – poinformował w sobotę rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi przedstawiając na briefingu prasowym godzinowy program uroczystości i procedur związanych z wyborem papieża.

O godz. 16.30 we wtorek rozpocznie się procesja 115 kardynałów-elektorów, którzy przejdą z Kaplicy Paulińskiej Pałacu Apostolskiego do Kaplicy Sykstyńskiej.

Po przybyciu do miejsca wyboru papieża purpuraci złożą przysięgę. Nastąpi to około godz. 16.45. Po tym obrzędzie Mistrz Papieskich Ceremonii Liturgicznych wyda polecenie extra omnes, po którym wszyscy nie biorący udziału w konklawe opuszczą Kaplicę Sykstyńską. Jej drzwi zostaną zamknięte.

Wcześniej, o godz. 10. w bazylice św. Piotra kardynałowie zgromadzą się na Mszy św. pro eligendo Papa, czyli w intencji wyboru papieża. Przewodniczyć jej będzie dziekan Kolegium Kardynalskiego kard. Angelo Sodano.

Od wtorkowego poranka kardynałowie-elektorzy mieszkać będą w Domu świętej Marty.

Jest to pierwsze od 1294r. konklawe za życia papieża o jego rozpoczęciu zdecydowali w piątek księża kardynałowie po południowej kongregacji. Decyzja została ogłoszona przez Watykan w piątym dniu obrad Kolegium Kardynalskiego.

Stało się. Po wiadomości o rezygnacji Ojca Świętego Benedykta XVI cały Kościół i świat czekał i oto nadszedł ten upragniony i wymodlony moment; moment radosny, ale i moment dziejowy – powiedział ks. kardynał Stanisław Nagy z Krakowa. Teraz – jak dodał – potrzeba żarliwej modlitwy wiernych o to, żeby Bóg dał nam Pasterza na miarę czasu i potrzeb Kościoła.

– Jaki ma być ten papież? Trudno na to dać odpowiedź, ale na pewno ma być papieżem do wielkich rzeczy i wielkich spraw, które go czekają. I tu trzeba umieścić nasze miejsce w całej sprawie. Wielką modlitwę. Żarliwą prośbę do Pana Boga, ażeby był papież na miarę czasów, na miarę tego, czego Kościół w tej chwili potrzebuje. I my tu możemy coś zrobić. I to jest najważniejsze: modlić się, żarliwie się modlić, żeby Bóg dał nam Pasterza na miarę czasów – powiedział ks. kard. Stanisław Nagy.

Następcę Benedykta XVI, który ustąpił 28 lutego, wybierze 115 kardynałów z całego świata. Wśród elektorów jest czterech Polaków: ks. kard. Stanisław Dziwisz, ks. kard. Zenon Grocholewski, ks. kard. Kazimierz Nycz i ks. kard. Stanisław Ryłko.

– 12 marca wybory będą poprzedzone Mszą św. odprawioną w Bazylice św. Piotra w Watykanie. Papież Jan Paweł II zaleca, aby ta Msza św. odbyła się rano. Następnie – po południu – kardynałowie zbiorą się w Kaplicy Paulińskiej i w stroju chórowym przejdą w uroczystej procesji śpiewając do Ducha Świętego Veni Creator z Kaplicy Paulińskiej do Kaplicy Sykstyńskiej Pałacu Apostolskiego; do miejsca siedziby wyborów – powiedział ks. prof. Mirosław Sitarz, kierownik Katedry Kościelnego Prawa Publicznego i Konstytucyjnego KUL.

Do czasu rozpoczęcia konklawe każdego dnia będą odbywały się kongregacje ogólne, jeśli będzie zachodziła taka potrzeba oraz partykularne.

Okres przed rozpoczęciem konklawe to również czas na dyskusję na temat wyzwań przed jakimi będzie musiał stanąć nowy papież.

– Kardynałowie już między sobą rozmawiają, przygotowują się, dyskutują o problemach jakie będą stały przed nowym biskupem Rzymu. Właśnie ten czas jest na modlitwę, dyskusję, przemyślenia, a także na zamieszkanie w Domu św. Marty; na przygotowanie się, aby ten wybór był jak najlepszy. Dla nas jest to czas, abyśmy się modlili o biskupa najlepszego z możliwych dla naszego Kościoła – dodał ks prof. Mirosław Sitarz.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl