Benedykt XVI ogłosi dokument o przyspieszeniu konklawe?

Prawdopodobnie dzisiaj zostanie ogłoszony dokument ustępującego Benedykta XVI, na mocy którego możliwe będzie przyspieszenie konklawe – podał portal Vatican Insider. Istnieje możliwość, że wybory nowego Papieża mogą zacząć się między 9 a 11 marca.

Według portalu włoskiego dziennika „La Stampa” krótki dokument w formie motu proprio zawierać będzie poprawki do Konstytucji Apostolskiej „Universi Dominici Gregis” o wakacie w Stolicy Apostolskiej i wyborze Ojca św.

Konstytucja bł. Jana Pawła II z 1996 roku postanawia, że konklawe może rozpocząć się co najmniej po 15. dniach od rozpoczęcia wakatu. Chodzi o to, aby wszyscy kardynałowie-elektorzy zdążyli przybyć do Rzymu. Obecna sytuacja jest jednak wyjątkowa, gdyż Ojciec św. zapowiedział swą rezygnację już 11 lutego.

Do decyzji o ustąpieniu z posługi Biskupa Rzymu, Ojciec św. odniósł się wczoraj, podczas ostatniego spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański w Watykanie. Benedykt XVI rozważania poświęcił Ewangelii, opisującej Przemienienie Pańskie na Górze Tabor.

– Czuję, że to Słowo Boże jest w sposób szczególny skierowane do mnie w tym momencie mojego życia. Pan wzywa mnie, abym wszedł na górę, abym poświęcił się jeszcze bardziej modlitwie  i medytacji. To nie oznacza jednak, że opuszczam Kościół, a nawet jeżeli Bóg tego ode mnie żąda – to tylko dlatego, abym mógł nadal służyć Mu z takim samym oddaniem i miłością, z jaką czyniłem to dotychczas, ale w sposób bardziej odpowiedni dla mojego wieku i moich sił – powiedział Ojciec św. Benedykt XVI.

Ojciec św. pozdrowił wiernych i podziękował im za duchowe wsparcie w Jego kończącej się posłudze. Słowo skierował też do Polaków zgromadzonych na Placu św. Piotra:

– Serdecznie pozdrawiam Polaków. Dziękuję wam za pamięć i dowody bliskości, które otrzymuję od was w tych dniach, a szczególnie za modlitwy. Dzisiejsza Ewangelia prowadzi nas na Górę Tabor, gdzie Chrystus odsłonił wobec uczniów blask swego Bóstwa i upewnił, że przez cierpienie i krzyż możemy dojść do chwały zmartwychwstania. Umiejmy dostrzec Jego obecność, chwałę i Bóstwo w życiu Kościoła, w kontemplacji i w codziennych zdarzeniach. Z serca wam błogosławię.

RIRM

drukuj