Pierwsze kongregacje księży kardynałów w poniedziałek

W poniedziałek, w Watykanie rozpoczną się kongregacje ks. kardynałów, czyli ich posiedzenia zwoływane w okresie wakatu w Stolicy Apostolskiej. Ks. Federico Lombardi – rzecznik Watykanu poinformował, że nie zapadnie jeszcze decyzja o terminie konklawe.

Dzisiejszy dzień jest drugim dniem wakatu na Stolicy Piotrowej. Kościołem i Watykanem zarządza kolegium kardynalskie, które gromadzi się na kongregacjach ogólnych i partykularnych. Na tych pierwszych zbierają się wszyscy kardynałowie elektorzy, także Ci którzy skończyli 80 lat – tłumaczy ks. prof. Mirosław Sitarz, kierownik Katedry Kościelnego Prawa Publicznego i Konstytucyjnego KUL.

– W skład kongregacji partykularnych wchodzą: kardynał kamerling i trzech kardynałów, po jednym z każdego stopnia, wylosowanych spośród kardynałów elektorów, którzy są już w Watykanie. Ci trzej wylosowani kardynałowie, asystenci, trwają i zarządzają Kościołem w sprawach zwyczajnych przez trzy dni. Na następne trzy dni jest losowanie i zostają wylosowani kolejni trzej kardynałowie do kardynała kamerlinga, ze stopnia biskupów, prezbiterów i diakonów – powiedział ks. prof. Mirosław Sitarz.

Ks. prof. zaznacza, że w poniedziałek kongregacja ogólna wybierze dwóch duchownych, którzy odznaczają się wiedzą i mądrością, a także autorytetem moralnym. Ich zadaniem będzie przeprowadzenie dwóch rozważań oraz terminu pierwszego wystąpienia do księży kardynałów.

– Trzeba zatroszczyć się o anulowanie pierścienia rybaka i ołowianej pieczęci, z jakimi są wysyłane listy apostolskie oraz przydzielenie, przez losowanie pokoi kardynałom elektorom w domu św. Marty – dodał ks. prof. Mirosław Sitarz.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl