Pielgrzymka papieża Franciszka do Turcji 

Ojciec Święty Franciszek rozpoczął dziś wizytę apostolską w Turcji. Przybył tam na zaproszenie m.in. patriarchy Bartłomieja I. W ciągu trzydniowej pielgrzymki odwiedzi stolicę Turcji Ankarę oraz Stambuł.

Pierwszym etapem podróży jest Ankara, gdzie papież Franciszek odwiedził mauzoleum Mustafy Kemala Ataturka, współtwórcy republiki i pierwszego prezydenta Turcji. Złoży również wizytę w Pałacu Prezydenckim, gdzie spotka się z Erdoganem. Będzie rozmawiał z premierem Ahmetem Davugotlu i uda się do Ministerstwa Spraw Religijnych.

Sobotę Ojciec Święty spędzi w Stambule, a pobyt tam będzie miał charakter ściśle międzyreligijny i ekumeniczny. Uda się do muzeum w Hagia Sophia, czyli dawnej świątyni chrześcijańskiej, zbudowanej w IV wieku za panowania cesarza Konstantyna Wielkiego i zamienionej w XV wieku na meczet. Odwiedzi też Błękitny Meczet i odprawi Mszę św. w katolickiej katedrze Świętego Ducha.

Papież spotka się także na wspólnej modlitwie z formalnym zwierzchnikiem prawosławia, ekumenicznym patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem I. Będzie to już ich kolejne spotkanie w tym roku, w którym przypada 50. rocznica historycznego pojednania papieża Pawła VI i patriarchy Atenagorasa i rozpoczęcia dialogu katolicko-prawosławnego po wiekach schizmy.

W niedzielę 30 listopada, w uroczystość świętego Andrzeja, papież Franciszek i patriarcha Bartłomiej I będą uczestniczyć w uroczystej liturgii ku jego czci w kościele patriarchalnym. Podpiszą również wspólną deklarację.

Zapowiedziano trzy papieskie wystąpienia: w piątek do władz tureckich, homilię podczas sobotniej Mszy św. w katedrze w Stambule i przemówienie podczas liturgii w niedzielę.

Jest to pielgrzymka do źródeł chrześcijaństwa – mówi biblista, ks. prof. Waldemar Chrostowski.

Tam odbywały się pierwsze sobory powszechne, tam odbywały się wielkie synody, tam miały miejsce wielkie chrystologiczne i teologiczne kontrowersje, debaty. Tam zapadały bardzo ważne decyzje dotyczące życia Kościoła . Ten Kościół tętnił, aż do czasów przybycia na te tereny Turków. Jest to więc powrót do korzeni, ale także do Kościoła, który tam wciąż istnieje. Ta pielgrzymka papieża Franciszka ma obok tego wymiaru historycznego, oczywiście ogromne znaczenie ekumeniczne. W tym roku upływa 50 lat od pierwszego spotkania – po wielu wiekach – papieża Pawła VI z patriarchom Konstantynopola – zaznacza ks. prof. Waldemar Chrostowski.

Ojciec Święty Franciszek będzie czwartym biskupem Rzymu czasów współczesnych, który odwiedzi Turcję.

Transmisję z poszczególnych punktów papieskiej pielgrzymki przeprowadzą Radio Maryja i TV Trwam.

***

Program pielgrzymki papieża Franciszka do Turcji:

Piątek, 28 listopada

12.00 – przylot na lotnisko w Ankarze. Ceremonia powitania na lotnisku Esemboga w Ankarze. Wizyta papieża w Mauzoleum Atatürka, później przyjazd do pałacu prezydenckiego na uroczystość powitania
spotkanie z prezydentem Turcji i z władzami (przemówienie papieża)
audiencja premiera i przewodniczącego Komitetu ds. Religijnych.

Sobota, 29 listopada

08.30 – odlot papieża do Stambułu.

10.30 – wizyta w muzeum Hagia Sophia oraz w Meczecie Sułtana Ahmeda (tzw. Błękitny Meczet

15.00 – Msza św. w katedrze katolickiej pod wezwaniem Ducha Świętego (homilia papieża)

17.00 – modlitwa ekumeniczna w kościele patriarszym św. Jerzego i spotkanie z patriarchą Bartłomiejem

Niedziela, 30 listopada

Msza św. prywatna w siedzibie delegatury apostolskiej
udział w Boskiej Liturgii sprawowanej w kościele patriarszym św. Jerzego (przemówienie papieża)

15.45 – pożegnanie na lotnisku Atatürka w Stambule.
16.00 – odlot do Rzymu

17: 40 – przylot do Rzymu

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj