Pasterka górników w Wieliczce

Górnicy w kopalni soli w Wieliczce rozpoczną świętowanie Bożego Narodzenia poranną pasterką sprawowaną w kaplicy św. Kingi, 101 m pod ziemią.

Mszy św. będzie przewodniczył i homilię wygłosi o. Rufin Maryjka, prowincjał zakonu franciszkanów.

Jak zauważa Joanna Zygmunt, kierownik działu marketingu i PR Kopalni Soli Wieliczka pasterka dla górników jest szczególnym wydarzeniem, silnie związanym z tradycją.

Górnicy bardzo szczególnie świętują ten dzień. Oddają się modlitwie, dziękują za cały rok opieki Bożej. Jest to zawsze niezwykle uroczysta Msza; wszyscy górnicy w niej uczestniczą razem ze swoimi rodzinami. To jest już tradycja. Pierwsza taka poranna pasterka, którą celebrują górnicy oraz wszyscy którzy chcą w niej uczestniczyć – powiedziała Joanna Zygmunt.

Pasterka w kopalni soli w Wieliczce, to tradycja najdawniejsza i nigdy nieprzerwana- zauważył o. Ludwik Kurowski, kapelan Kopalni Soli Wieliczka.

O. Kurowski wyjaśnia także, że pasterka sprawowana jest rano, by mogli w niej uczestniczyć górnicy z nocnej i porannej zmiany, a wiara pod ziemią wciąż pozostaje żywa.

– Pasterka w Kopalni Wieliczka jest bardzo aktualna. Przeżywamy ten rok pod hasłem „Być solą ziemi” a więc to jest takie wymowne zdarzenie. Nie tylko pasterka, ale również Eucharystia. Bardzo żywo jest przekazywana ta tradycja wiary. Myślę, że trzeba tą wiarę uświęcać solą, która uświęcona jest bardzo ciężką pracą górników oraz ich pobożnością – zaznaczył o. Ludwik Kurowski.

RIRM

drukuj