Papież udaje się dziś do Szwecji

Ojciec Święty Franciszek udaje się dziś w swoją siedemnastą podróż zagraniczną. Tym razem papież odwiedzi Szwecję, gdzie weźmie udział w ekumenicznych wydarzeniach upamiętniających pięćsetną rocznicę reformacji zapoczątkowanej przez Marcina Lutra.

W liczącym ponad 6 milionów ludności kraju, dwie trzecie Szwedów to członkowie Luterańskiego Kościoła Szwecji.

Podczas dwudniowej wizyty Ojciec Święty Franciszek weźmie udział we wspólnych, katolicko-luterańskich obchodach 500-lecia Reformacji w Lundzie i Malmö. Spotka się też ze szwedzkimi katolikami. Wizyta papieża w Szwecji związana jest z otwarciem Roku Jubileuszowego Reformacji, który upamiętnia wydarzenie z 31 października 1517, gdy Marcin Luter przybił na drzwiach kościoła zamkowego w Wittenberdze 95 swoich tez, podważających wiele aspektów nauczania Kościoła.

– Po raz pierwszy katolicy w obecności papieża i luteranów wspominają razem piąte stulecie reformy. Naprawdę myślę, że możemy mówić o historycznym momencie, o kamieniu milowym na drodze do pojednania i wspólnych poszukiwań jedności między Kościołami i wspólnotami kościelnymi. Ten ważny moment jest owocem dialogu, który rozwinął się w tych pięćdziesięciu latach, począwszy od Soboru Watykańskiego II – mówi ks. kard. Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej.

Ks. kardynał zwraca jednocześnie uwagę, że papieska wizyta w Szwecji może być impulsem do wspólnego świadectwa katolików i luteran, które będzie miało wpływ na istniejący indywidualizm i materializm w tym zsekularyzowanym kraju.

– Istnieją niebezpieczeństwa związane z naszym zsekularyzowanym społeczeństwem: z jednej strony, jest to zamknięcie w sobie, bez otwartości na innych – i tu warto wspomnieć o szczególnej trosce Papieża Franciszka o budowanie “kultury spotkania”. Dlatego myślę, że samo wydarzenie uczczenia pamięci podkreśla ten wymiar, ponieważ mówi ono o przejściu od konfliktu do komunii i o “zjednoczeniu w nadziei”. A komunia – jedność  – oznacza właśnie przezwyciężenie indywidualizmu, przezwyciężenie zamknięcia się w sobie, przezwyciężenie skupienia na sobie, które jest początkiem wielu konfliktów – wskazuje ks. kard. Pietro Parolin.

Ojciec Święty Franciszek jest drugim papieżem odwiedzającym Szwecję. 27 lat temu kraj ten odwiedził św. Jan Paweł II.


TV Trwam News/RIRM

drukuj