Papież: Módlmy się także za żywych

Ojciec Święty poświęcił dzisiejszą katechezę modlitwie za żywych i umarłych. Podczas audiencji generalnej w Auli Pawła VI papież Franciszek zakończył cykl katechez poświęconych uczynkom miłosierdzia.

Ojciec Święty powiedział, że modlitwa za zmarłych jest przede wszystkim wyrazem wdzięczności za ich świadectwo oraz uczynione dobro. Jest ona dziękczynieniem Panu za to, że nam ich dał, a także za ich miłość i przyjaźń – zaznaczył papież Franciszek.

Ojciec Święty zwrócił też uwagę, że pamięć o wiernych zmarłych nie może sprawić, żebyśmy zapomnieli, by również modlić się za żywych.

– Konieczność tej modlitwy jest jeszcze bardziej oczywista, jeśli umieścimy ją w świetle wyznania wiary, które mówi: „Wierzę w świętych obcowanie”. Jest to tajemnica, która wyraża piękno miłosierdzia, jakie objawił nam Jezus. Komunia świętych rzeczywiście wskazuje, że wszyscy jesteśmy zanurzeni w życiu Boga i żyjemy w Jego miłości. Wszyscy, żyjący i zmarli, jesteśmy w komunii, czyli we wspólnocie tych, którzy zostali ochrzczeni, karmili się ciałem Chrystusa i są częścią wielkiej rodziny Bożej – wskazał papież Franciszek.

Jego Świątobliwość pozdrowił też pielgrzymów zgromadzonych na placu św. Piotra.

– Bracia i siostry! W tym adwentowym czasie oczekiwania na przyjście Pana i przygotowania na spotkanie z Nim, módlmy się szczególnie za siebie nawzajem, aby uczynki miłosierdzia względem ciała i względem duszy stawały się coraz bardziej stylem naszego życia. Niech ta modlitwa rozwija i umacnia naszą wzajemną miłość, i zbliża nas ku nieskończonej miłości Boga. Niech Jego błogosławieństwo stale wam towarzyszy! Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus! – powiedział papież Franciszek do Polaków.

W przeddzień Światowego Dnia Walki z AIDS, Ojciec Święty zaapelował też o umożliwienie ubogim dostępu do terapii, a także o „odpowiedzialne zachowanie”, by zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby.

Transmisję z Watykanu nadajemy Radio Maryja i TV Trwam.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl