fot. PAP/EPA

Ojciec św. Franciszek: Wiara jest również zmaganiem się z Bogiem

Nadzieja otwiera nowe horyzonty, czyni zdolnymi, by marzyć o tym, co nie sposób sobie nawet wyobrazić – powiedział papież Franciszek.

Podczas Audiencji Generalnej w Watykanie, papież mówił w tym kontekście o wierze Abrahama. Ufał on w Bożą obietnicę, że będzie miał Syna wbrew wszelkim przeciwnościom, które go spotykały.

Następca św. Piotra kontynuował dziś cykl katechez poświęconych nadziei. Jak wskazał Ojciec św. Franciszek, prawdziwa nadzieja, która wypływa z wiary wchodzi w ciemność niepewnej przyszłości, aby podążać w świetle. Jest to droga trudna i także w przypadku Abrahama nadeszła chwila kryzysu rozpaczy, ale nadal wołał do Boga – mówił Ojciec św. Franciszek.

Mimo wszystko Abraham nadal wierzy w Boga. Wierzy w Boga i Bogu, ma nadzieje, że coś może jeszcze się zdarzyć. W przeciwnym razie, dlaczego miałby nagabywać Pana, żalić się Jemu i odwoływać się do Jego obietnic? Wiara jest nie tylko milczeniem, które wszystko akceptuje bez odpowiedzi. Nadzieja nie jest pewnością, która zabezpiecza przed wątpliwościami, rozterkami, tyle razy nadzieja jest w ciemności. Wiara jest również zmaganiem się z Bogiem – powiedział papież Franciszek.

Biskup Rzymu pozdrowił też pielgrzymów zgromadzonych na placu Św. Piotra.

Serdeczne pozdrowienie kieruje do polskich pielgrzymów, w tym bożonarodzeniowym czasie. Dziękuje wszystkim za życzenia i za modlitwy w intencji mojej i mego posługiwania. Proszę Boga, aby tajemnica narodzenia Jego Syna pośród nas była dla was źródłem pokoju, radości i wszelkiej łaski, jakiej potrzebujecie, Jego błogosławieństwo niech stale towarzyszy wam, waszym rodzinom i wspólnotom – mówił papież Franciszek.

Transmisję z Watykanu przeprowadziły Radio Maryja i TV Trwam.

RIRM

drukuj