Papież: konfesjonały muszą być otwarte zawsze

Ojciec św. Franciszek powiedział dziś, że konfesjonały muszą być zawsze otwarte. „Proszę, niech nie będzie na nich kartek: <<spowiedź w poniedziałek i środę, w takiej i takiej godzinie>>” – mówił, zwracając się do spowiedników uczestniczących w kursie w Watykanie.

„Spowiadanie jest priorytetem duszpasterskim. Należy spowiadać za każdym razem, gdy ktoś o to prosi” – podkreślił Papież podczas audiencji w Auli Pawła VI.

Dobry spowiednik, wskazywał, musi przede wszystkim się modlić, dzięki czemu – dodał – uniknie „zawziętości i nieporozumień”, do których może dojść w konfesjonale.

„Spowiednik, który się modli, wie dobrze, że on sam jest pierwszym grzesznikiem i że jemu najpierw przebaczono. A zatem modlitwa jest gwarancją tego, że zapobiegnie się wszelkim postawom surowości, w której niepotrzebnie osądzany jest grzesznik, a nie grzech” – tłumaczył Ojciec Święty.

Papież Franciszek wskazywał, że spowiednik musi zrozumieć „rany innych” i leczyć je przy pomocy „oleju miłosierdzia”. Mówił o potrzebie „cennego daru pokory”, delikatności oraz umiejętności „rozpoznania” i rozróżnienia. Nie wolno nigdy – dodał – „wsadzać wszystkiego do jednego worka”.

„Ileż zła przynosi Kościołowi brak rozpoznania. Ileż zła przynosi duszom działanie, które nie ma swych korzeni w pokornym słuchaniu Ducha Świętego i woli Boga” – zauważył Papież.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl