Apel o pomoc dla mieszkańców Sudanu Południowego

Blisko 280 tysięcy dzieci w Sudanie Południowym jest poważnie niedożywionych, a ponad 40 proc. społeczeństwa potrzebuje pilnej pomocy żywnościowej.

O natychmiastową pomoc dla mieszkańców tego kraju apeluje Ojciec św. Franciszek oraz wiele międzynarodowych organizacji.

Jak podkreśla ks. Jacek Zdzieborski, dyrektor Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego, trudna sytuacja w Sudanie, to efekt konfliktów wewnętrznych oraz blisko pięćdziesięcioletniej wojny domowej. Kryzys odczuwają przede wszystkim najubożsi, którzy często skazani są na śmierć głodową i bezdomność.

– Sudan jest krajem wieloletnich walk, wojny domowej. Wyniszczony tak długoletnią wojną, nigdy nie odbudował swojej infrastruktury. Wiele gospodarstw domowych – jeżeli o takich można mówić – nie posiada dostępu do bieżącej wody, w ogóle znaczna część populacji nie ma dostępu do bieżącej wody – mówi ks. Jacek Zdzieborski.

20 lutego World Food Program i inne agencje ONZ ogłosiły stan klęski głodu w niektórych regionach Sudanu Południowego.  Apel w tej sprawie wydał również Caritas Internationalis oraz księża biskupi katoliccy z Sudanu Południowego.

W odpowiedzi Caritas Polska uruchomiła zbiórkę na pomoc dla mieszkańców tego kraju. Pomoc można okazać wysyłając SMS z hasłem SUDAN pod numer 72052 oraz dokonując wpłaty na konto Caritas Polska z dopiskiem.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl