fot. PAP/EPA

Papież Franciszek: Niech wakacje będą okazją do zacieśnienia więzów rodzinnych i przyjacielskich

Papież Franciszek wyraził dziś nadzieję na to, że czas wakacji będzie okazją do tego, by zacieśnić więzy rodzinne i przyjacielskie i odnowić życie duchowe. Podczas audiencji generalnej mówił o tym, że prawo jest jak „pedagog”, który prowadzi do Jezusa.

Pozdrawiając wiernych w czasie audiencji w watykańskiej Auli Pawła VI, Papież mówił: „Niech te letnie dni pokoju i spokoju będą dla was i dla waszych rodzin czasem sprzyjającym łasce i odnowie duchowej”.

„Dziękujmy Bogu za ten czas wakacji, okazję do tego, by poświęcić więcej czasu naszym bliskim” – dodał.

„Miejcie w starości i cierpieniu otuchę w macierzyńskiej obecności Maryi, znaku pewnej nadziei” – powiedział papież Franciszek do osób starszych i chorych.

Do młodzieży Ojciec Święty apelował, by budując swoją przyszłość, zawsze na pierwszym miejscu stawiała wezwanie Chrystusa.

Zwrócił się też do polskich pielgrzymów.

„W sposób szczególny pozdrawiam wiernych z sanktuarium maryjnego w Skalmierzycach w diecezji kaliskiej. Matka Boga i nasza Matka niech towarzyszy wam, waszym rodzinom i wszystkimi, którzy z miłością przychodzą do Niej, aby zawierzać siebie jej matczynej, czułej opiece” – podkreślił Papież.

„Proszę, módlcie się także za mnie” – dodał Ojciec Święty.

Tematem kolejnej papieskiej katechezy był List Świętego Pawła do Galatów i rola prawa.

Papież Franciszek przypomniał, że św. Paweł uważał, iż prawo jest jak „pedagog”, który prowadzi do Jezusa. Jak wyjaśnił, w tamtych czasach tak określano niewolnika, którego zadaniem było „towarzyszenie synowi Pana w drodze do nauczyciela, a następnie przyprowadzanie go do domu; miał go chronić przed niebezpieczeństwem i czuwać, aby nie zachowywał się niewłaściwie”. Była to funkcja „dyscyplinująca” – zauważył.

Apostoł Paweł, powiedział Papież, był przekonany o tym, że „prawo ma z pewnością funkcję pozytywną, ale ograniczoną w czasie”, bo „związana ona jest z dojrzewaniem osób i ich wyborem wolności”.

„Kiedy człowiek dochodzi do wiary, prawo wyczerpuje swoją wartość propedeutyczną i musi ustąpić miejsca innemu autorytetowi” – wskazał papież Franciszek.

W jego ocenie „warto zadać sobie pytanie, czy żyjemy jeszcze w okresie, w którym potrzebujemy prawa, czy też jesteśmy świadomi, że przez łaskę staliśmy się dziećmi Bożymi, aby żyć w miłości”.

Papież podkreślił, że trzeba przestrzegać przykazań jako pomocy w spotkaniu z Jezusem.

TV Trwam/PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl