fot. PAP/EPA

Papież Franciszek: Nie można mylić rodziny z innymi typami związków

Kościół wskazał światu, że nie można mylić rodziny, jakiej chciał Bóg, z żadnym innym rodzajem związku – powiedział Ojciec św. Franciszek podczas spotkania z sędziami Roty Rzymskiej.

Słowa Ojca Świętego wybrzmiały szczególnie mocno we Włoszech, gdzie parlament ma przystąpić do ostatniego etapu prac nad ustawą o tzw. związkach partnerskich.

Wśród współczesnego chaosu pojęć i obstrukcji myślenia każdy głos rozsądku jest bardzo cenny – ocenia ks. prof. Paweł Bortkiewicz, bioetyk.

– Należy przypomnieć, że Kościół od lat, zwłaszcza w ostatnich dziesiątkach lat, jednoznacznie i bardzo wyraźnie przypomina, że związek małżeński nie jest związkiem jakiejś dowolnej konstrukcji i dowolnej konfiguracji, ale jest wynikającym z faktu stworzenia, wynikającym z prawa naturalnego związkiem kobiety i mężczyzny. Jest związkiem monogamicznym, nierozerwalnym, heteroseksualnym. Ta prawda jest kwestionowana w dzisiejszym świecie, ale tym ważniejsze jest nieustanne przypominanie tej prawdy. To jest korygowanie błędów ludzkiego myślenia. To korygowanie absurdów i nonsensów. Tutaj niewątpliwie głos Kościoła jest głosem fundamentalnie ważnym – podkreśla ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

Ustawa o tzw. związkach partnerskich przygotowana przez rząd premiera Matteo Renziego przewiduję adopcję dziecka partnera lub partnerki. 30 stycznia przedstawiciele włoskiego Kościoła katolickiego i świeccy organizują w Rzymie wiec protestacyjny nazwany Family Day.

RIRM

drukuj