Ks. Mirosław Milewski biskupem pomocniczym diecezji płockiej

Papież Franciszek 23 stycznia br. mianował biskupem pomocniczym diecezji płockiej ks. Mirosława Milewskiego, kanclerza kurii i wikariusza generalnego tejże diecezji.

„Chciałbym być przede wszystkim świadkiem zmartwychwstałego Pana, głosicielem kerygmatu i człowiekiem modlitwy” – powiedział 44-letni Biskup Nominat w wywiadzie dla Biura Prasowego KEP.

Komunikat Nuncjatury

Ks. Mirosław Milewski pochodzi z parafii św. Franciszka z Asyżu w Ciechanowie. Urodził się 26 lutego 1971 roku. Po ukończeniu Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku przyjął święcenia prezbiteratu z rąk abp. Zygmunta Kamińskiego 15 czerwca 1997 roku. Następnie był wikariuszem w parafii św. Józefa w Zakroczymiu.

W roku 1998 został skierowany na studia specjalistyczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie w 2004 roku uzyskał doktorat na podstawie pracy zatytułowanej „Społeczne uwarunkowania postaw młodzieży wobec AIDS”. W czasie studiów specjalistycznych był kapelanem sióstr karmelitanek klauzurowych w Dysie koło Lublina.

Po powrocie ze studiów, w 2004 roku, rozpoczął pracę w Kurii Diecezjalnej w Płocku. W roku 2005 został wykładowcą i wychowawcą w płockim seminarium duchownym, gdzie przez dwa lata pełnił funkcję prefekta ds. wychowawczych. W seminarium jest obecnie wykładowcą katolickiej nauki społecznej i teologii pastoralnej. W latach 2007-2008 był dyrektorem Soborowego Studium Teologiczno-Pastoralnego. Przez kilka lat był także wykładowcą socjologii i katolickiej nauki społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Jest autorem kilkunastu publikacji naukowych i recenzji.

W roku 2008 biskup płocki Piotr Libera powierzył ks. Milewskiemu obowiązki kanclerza kurii, a w 2009 mianował go wikariuszem generalnym diecezji płockiej. Został on wtedy mianowany również członkiem Rady Kapłańskiej i Kolegium Konsultorów. W roku 2012 Benedykt XVI odznaczył ks. Milewskiego godnością Kapelana Jego Świątobliwości.

Dewizą biskupią nowego biskupa pomocniczego diecezji płockiej są słowa Nolite timere (Nie lękajcie się!) zaczerpnięte z Ewangelii według św. Mateusza 17, 7.

Biskup Nominat przyjmie święcenia biskupie w sobotę, 27 lutego 2016 r. o godz. 11.00, w bazylice katedralnej w Płocku z rąk bp. Piotra Libery. Współkonsekratorami będą natomiast abp. Celestino Migliore, Nuncjusz Apostolski w Polsce i kard. Kazimierz Nycz, Metropolita Warszawski.

Biskup Nominat interesuje się życiem społecznym i religijnym, a wśród jego hobby są spacery, muzyka z lat 70-tych i dobra literatura.

KEP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl