Otwieramy Telewizyjny Uniwersytet Biblijny

Wypowiedź ks. prof. dr. hab. Henryka Witczyka, przewodniczącego Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II oraz pierwszego dyrektora Telewizyjnego Uniwersytetu Biblijnego podczas Mszy św. inaugurującej Telewizyjny Uniwersytet Biblijny.

Ekscelencje, czcigodni Kapłani, bracia i siostry. Jako inicjator i pierwszy rektor Telewizyjnego Uniwersytetu Biblijnego pragnę w tym uroczystym momencie dziękować Trójjedynemu Bogu za łaski, które z wysoka wsparły z mocą starania moderatorów diecezjalnych i członków Dzieła Biblijnego imienia bł. Jana Pawła II. Starania w apostolacie i głoszeniu Ewangelii w Polsce przy pomocy nowoczesnych mediów. Przede wszystkim Radia Maryja i Tv Trwam.

Dziękuję również Opatrzności za to, że pierwszym profesorem nie tylko honorowym, ale rzeczywistym tego Telewizyjnego Uniwersytetu Biblijnego, który dzisiaj inaugurujemy jest ks. kard. Gianfranco Ravasi. A to przez homilię, wykład inauguracyjny, którego mogliśmy wysłuchać oraz liczne książki biblijne ks. kardynała, które będą nieustannie nam towarzyszyć w naszym uniwersytecie, jako lektury wręcz obowiązkowe. Do tego osobistego świadectwa poruszony pragnę dodać, iż miałem łaskę, by – na zaproszenie ks. kard., mojego przewodnika w naukowych badaniach biblijnych – być obecny pięć  lat temu w bazylice św. Piotra.

Opatrzność tak pisze nasze historie, że nasze drogi przecinają się pod znakiem właśnie Bożej Opatrzności i łaski. Jestem głęboko wzruszony i bardzo wdzięczny Opatrzności Bożej za ten wielki dar obecności ks. kard. tutaj, w tym kościele św. Trójcy w roli inauguratora i pierwszego profesora wykładowcy Telewizyjnego Uniwersytetu Biblijnego. Pragnę w imieniu własnym, moderatorów diecezjalnych Dzieła Biblijnego i wszystkich członków Dzieła Biblijnego tutaj obecnych z różnych ośrodków w Polsce w tym uroczystym momencie prosić ks. kard., aby zechciał być również mecenasem duchowym wielkim kanclerzem naszego Telewizyjnego Uniwersytetu Biblijnego. Dziękuję również ks. bp. Kazimierzowi Ryczanowi, pasterzowi kościoła na ziemi św. Krzyża za opiekę nad rodzącym się Telewizyjnym Uniwersytetem Biblijnym. Proszę aby ks. bp chciał dalej wspierać nas swoją mądrością i odwagą, wiarą i serdeczną ojcowską modlitwą. Bóg zapłać Ekscelencjo.

Dziękuję księżom biskupom pomocniczym za to, że tak serdecznie po przyjacielsku i synowsku wspierają ks. biskupa. Dziękuję o. prof. Stockowi, wykładowcy Biblicum, który na ziemi polskiej ma dziesiątki swoich synów naukowych, biblistów polskich. M.in. ja, moderatorzy diecezjalni wielu z nas ma szczęście zaliczać się do grona synów naukowych o. profesora. Jesteśmy wdzięczni za tą dzisiejszą obecność. Otwieramy Telewizyjny Uniwersytet Biblijny. Dziękuję zatem o. dr. Tadeuszowi Rydzykowi, Dyrektorowi Radia Maryja i Tv Trwam, który z entuzjazmem i wielkim poświęceniem otworzył przed naszym Uniwersytetem Biblijnym studio oraz program TV Trwam i Radia Maryja. Ojcze Dyrektorze, dziękujemy za tę nowoczesną salę wykładową, multimedialną i telewizyjną. Wspieramy całym sercem wasze dzisiejsze wołanie w Warszawie o równe prawa dla Tv Trwam i miejsce na platformie cyfrowej, aby nasz Uniwersytet Biblijny mógł trafić rzeczywiście do wszystkich domów i rodzin w naszej umiłowanej Ojczyźnie.

I wreszcie dziękuję wszystkim moderatorom diecezjalnym, członkom Dzieła Biblijnego, przedstawicielom zarządu tutaj obecnym, wszystkim wierzącym obecnym w tej świątyni uczestniczącym w tej uroczystej liturgii, tu w kościele seminarium  duchownego w Kielcach Świętej Trójcy. Pozdrawiam serdecznie i dziękuję wszystkim przed radioodbiornikami i telewizorami. Proszę Was Drodzy, nasi przyszli słuchacze i studenci Telewizyjnego Uniwersytetu Biblijnego o dalszą modlitwę. Przez wstawiennictwo Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej, świętych archaniołów, świętego Hieronima oraz błogosławionego Jana Pawła II proszę o błogosławieństwo Boże, o światło ducha świętego dla wykładowców oraz słuchaczy i widzów Telewizyjnego Uniwersytetu Biblijnego. Tę inaugurację rozpoczynała przepiękna pieśń do Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej: „Maryjo  łaskawa, kielecka opiekuj się naszym uniwersytetem, prowadź go, niech będzie uniwersytetem Twojego Syna i jego ewangelii dobrej Nowiny”.

Wypowiedź ks. prof. dr. hab. Henryka Witczyka, przewodniczącego Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II oraz pierwszego dyrektora Telewizyjnego Uniwersytetu Biblijnego.

RIRM

drukuj