fot. PAP/EPA

Opieka duchowa w dobie koronawirusa

Opieka duchowa jest bardzo potrzebna, co szczególnie widać w takim czasie jak pandemia – mówił w rozmowie z TV Trwam ks. bp Andrzej Wypych, biskup pomocniczy archidiecezji Chicago. Teraz, kiedy umierający na koronawirusa nie mogą być w tych ostatnich chwilach ze swoimi rodzinami, to właśnie kapłani są tymi, którzy im towarzyszą i udzielają sakramentów.

W Chicago, podobnie jak i w Polsce, Eucharystie oraz nabożeństwa transmitowane są przez środki społecznego przekazu. Ograniczenia spowodowane koronawirusem nie pozwalają wszystkim przebywać w  kościele. Dzięki transmisjom online ci, którzy nie mogą udać się do Kościoła, mają możliwość duchowej łączności ze swoją parafią. Takie też było życzenie jednego z umierających w czasie pandemii mężczyzn.

– I proboszcz poprzez środki masowego przekazu, poprzez Facebook, z kościoła dla niego odprawiał Msze św. i on umarł w pokoju u siebie, ale również w „pokoju duchowym”, ponieważ widział i swojego kapłana, ale również i swój kościół, ołtarz, który całe życie dla niego był bardzo ważny – wspominał ks. bp. Andrzej Wypych, biskup pomocniczy archidiecezji Chicago.

Prawo zabrania obecności rodzinie przy umierającym na Covid-19, który przebywa czy to w szpitalu, czy w domu dla seniorów. W tej sytuacji to właśnie kapłani są tymi, którzy jako jedyni towarzyszą umierającym w dobie pandemii.

– I takich księży, którzy mają świadomość, że mogą się zarazić, zgłosiło się w całej diecezji – bez żadnych pytań – zgłosiło się ponad 30. Oni zostali przeszkoleni, dostali wszystkie obowiązujące medyczne, ochronne ubrania, maski i na wezwanie z takich miejsc, oni idą do tych ludzi w tych miejscach zagrożenia – wyjaśnił biskup pomocniczy archidiecezji Chicago.

I taka opieka duchowa jest niesamowicie potrzebna – dodał ks. bp. Andrzej Wypych.

– I również niesamowicie wdzięczni są ludzie, że ich kapłan jest z nimi, nawet i w takich momentach, kiedy inni nie są w stanie do nich przyjść fizycznie, gdzie żegnają się z tym światem i przygotowują się na spotkanie z Panem Bogiem – podkreślił.

W ubiegłym tygodniu amerykańscy i kanadyjscy księża biskupi dokonali aktu konsekracji swoich narodów Maryi. Matce Kościoła powierzyli wszystkich, których dotyka pandemia koronawirusa.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl