PAP/EPA

Ojciec Święty Franciszek odwiedził Grotę św. Pawła w Rabacie

Wizyta w Grocie św. Pawła, Msza św. na Placu Spichlerzy we Florianie oraz spotkanie z migrantami – tak przebiegał drugi, a zarazem ostatni dzień podroży apostolskiej Ojca Świętego Franciszka na Maltę.

Papież odwiedził w niedzielę Grotę św. Pawła w Bazylice św. Pawła w Rabacie. Następnie udał się na spotkanie z wiernymi. Na Placu Spichlerzy w mieście Floriana papież Franciszek przewodniczył Mszy świętej. Podczas homilii Ojciec Święty odniósł się do sceny z dzisiejszej Ewangelii: z cudzołożną kobietą i jej oskarżycielami, przestrzegając przed hipokryzją, jaka może wkraść się w serca wierzących.

– Bracia i siostry, te postacie z Ewangelii mówią nam, że także w naszą religijność może się wkraść mania wytykania palcem. Jest to możliwe w każdym czasie i w każdej wspólnocie. Zawsze istnieje niebezpieczeństwo błędnego interpretowania Jezusa, noszenia Jego imienia na ustach, ale w rzeczywistości zaparcia się Go – mówił Ojciec Święty.

Jak zatem możemy sprawdzić, czy jesteśmy prawdziwymi uczniami Jezusa? – pytał Papież.

– Przez to, jak patrzymy na bliźniego. Pomyślmy, czy robimy to tak, jak pokazuje nam dzisiaj Jezus, czyli ze spojrzeniem pełnym miłosierdzia. A może patrzymy w sposób osądzający, czasem nawet pogardliwy, jak oskarżyciele z Ewangelii, którzy stawiają się w roli obrońców Boga, ale nie zdają sobie sprawy, że znieważają swoich braci i siostry – wskazał papież Franciszek.

„Ci, którzy uważają, że bronią wiary, wskazując palcem na innych, być może mają wizję religijną, ale nie kierują się duchem Ewangelii, ponieważ zapominają o miłosierdziu, które jest sercem Boga” – podkreślił Ojciec Święty. Papież Franciszek dodał, że – będąc prawdziwym uczniem Jezusa – należy patrzeć także na siebie i na naszą otwartość na Boga – czy jest ona prawdziwa, czy to może wyłącznie pozory. Papież Franciszek, w trakcie pielgrzymki na Maltę, ponownie przypomniał o dramacie wojny na Ukrainie. Prosił wiernych o modlitwę.

– Módlmy się teraz o pokój, myśląc o tragedii humanitarnej umęczonej Ukrainy, która wciąż znajduje się pod bombardowaniem tej świętokradczej wojny. Nie ustawajmy w modlitwie i pomocy cierpiącym – apelował Ojciec Święty.

Papieską pielgrzymkę można śledzić wspólnie z Telewizją Trwam. [zobacz tutaj] 

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl