fot. PAP/EPA

Ojciec św. Franciszek: Wierni muszą być orędownikami pojednania i pokoju w codziennym życiu

Papież Franciszek zachęcił w niedzielę wiernych, by byli zawsze orędownikami pojednania i „narzędziami pokoju”. Wielki Post, mówił przed południową modlitwą w Watykanie, to dobry czas na to, by dostrzec oblicze Jezusa w twarzach cierpiących braci i sióstr.

Nawiązując do fragmentu Ewangelii o dialogu Jezusa z Samarytanką przy studni papież powiedział: “Woda, która daje życie wieczne, została rozlana w naszych sercach w dniu chrztu”.

„Ale może być tak, że zapomnieliśmy o tym wielkim darze albo sprowadziliśmy go do zwykłego wydarzenia zapisanego w rejestrze danych” – zauważył.

„Kiedy zapominamy o prawdziwej wodzie, idziemy poszukiwać studni, które nie mają czystej wody” – ostrzegł Franciszek w czasie spotkania na modlitwie Anioł Pański.

Wyjaśnił, że odnawiając w sobie łaskę chrztu wierni mogą znów odkryć „radość stawania się orędownikami pojednania i narzędziami pokoju w codziennym życiu”.

Papież mówił też o sobotniej beatyfikacji męczennika II wojny światowej, ojca rodziny i działacza katolickiego Josefa Mayr-Nussera z Bolzano, który został skazany na śmierć za odmowę złożenia przysięgi na wierność Hitlerowi. Zmarł w drodze do obozu w Dachau w 1945 roku.

„Zmarł jako męczennik, bo odmówił przyłączenia się do nazizmu, gdyż był wierny Ewangelii” – podkreślił papież.

„Z racji swej wspaniałej postawy moralnej i duchowej stanowi on wzór dla świeckich wiernych, zwłaszcza dla ojców, których dzisiaj wspominamy z wielką serdecznością” – stwierdził Franciszek nawiązując do Dnia Ojca, obchodzonego we Włoszech w uroczystość świętego Józefa.

„Wszystkich ojców pozdrawiamy wielkim aplauzem” – dodał papież zachęcając wiernych.

Wyraził też solidarność z ludnością Peru, zmagająca się z katastrofalnymi powodziami, w których zginęło około 70 osób.

PAP/RIRM/TV Trwam

drukuj