fot. PAP/EPA

Hiszpania: nie milkną echa wizyty Papieża w Korei

Hiszpańskie media zgodnie podkreślają historyczny charakter papieskiej wizyty w Korei. “Papież przełamał katolicką epokę lodową w Azji”, uważa dziennik “La Razón”.

Po 25 latach Ojciec św. Franciszek przyjechał ponownie do Korei, do kraju w którym katolicy stanowią 10% społeczeństwa. Była to też pierwsza wizyta papieża Franciszka na kontynencie azjatyckim. Media podkreślają jego apel o pojednanie narodowe, pokój, równość społeczną oraz misyjny i ubogi charakter Kościoła.

“W Korei Papieża nazwano poetycznie gwiazdą, która prowadzi świat. W Korei cała Azja dała się podbić jego ‘wdziękom’, głównie trzem: prostocie pasterskiej, pokornej postawie rzecznika sprawiedliwości społecznej i nadziei oraz akcentowaniu miłosierdzia i pociechy na kontynencie, który jest ranny fizycznie i duchowo” – czytamy w “El Mundo”.

Dziennik zwraca uwagę na wymowę papieskich gestów, jak np. używanie prostego samochodu, pociągu czy szukanie bliskości ludzi. Kontrastują one z postawą polityków w Korei i w Chinach, gdzie widoczny jest przepych i rozłam jaki istnieje pomiędzy klasą polityczną a społeczeństwem.

“Papież stał się wczoraj przewodnikiem dla tych, którzy mają szerzyć doktrynę katolicką w Azji” – pisze “La Razón”. Dziennik akcentuje apel Papieża, aby księża biskupi dialogowali z państwami, szczególnie z tymi, które nie mają stosunków ze Stolicą Apostolską. “La Razón” szeroko opisuje sytuację katolików w Wietnamie, Korei Północnej i w Chinach. Podkreśla, że chrześcijaństwo przyszło do Korei z sąsiednich Chin dzięki świeckim. Teraz sytuacja może się odwrócić.

Papieska wizyta była historyczna i przyczyniła się do umocnienia pokoju i pojednania w Korei – powiedział dzisiaj rano w radiu Park Hee Kwon, ambasador Korei Południowej w Hiszpanii. 

o. Marek Raczkiewicz, CSsR

drukuj