Odkrywajmy postanowienia Soboru Watykańskiego II

Ojciec św. Benedykt XVI zachęcił nas do odkrywania postanowień Soboru Watykańskiego II – powiedział o. Krzysztof Mamala CSsR, duszpasterz Polaków przy Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Rzymie. Redemptorysta był jednym z uczestników  czwartkowego spotkania Ojca św. z duchowieństwem diecezji rzymskiej.

W auli Pawła VI w Watykanie papież Benedykt XVI w spontanicznym wystąpieniu wspominał swoje życie kapłańskie oraz prace Soboru Watykańskiego II, którego był ekspertem przed 50 laty.

-Bardzo byłem zaskoczony taką lekkością umysłu papieża, jego świadomością w rozwijaniu myśli i zapamiętaniem tego wszystkiego co dokonało się przed, w czasie i po Soborze Watykańskim II. Ta świeżość umysłu; pamiętał wszystko, opowiadał dokładnie i nawet przypominając wielkie myśli i zdania, które były powtarzane po łacinie. Mówił w sposób bardzo bezpośredni, prosty i bardzo zrozumiały tak jakby rozmawiał z drugim człowiekiem. Dlatego wszyscy byli wsłuchani w jego wszystkie słowa – zaznaczył o. Krzysztof Mamala.

Ojciec Św. Benedykt XVI zwrócił uwagę, że świat opacznie pojmował Sobór Watykański II. Przyczyniły się do tego relacje mediów, które przekazywały informacje o obradach ojców pomijając w nich kontekst wiary.

Ojciec Święty akcentował, że dopiero teraz po 50 latach widzimy jak powoli ukazuje się całe bogactwo dokonania Soboru Watykańskiego II, który rzeczywiście odnawiał Kościół.

– Na końcu Ojciec św. wspominał, że Sobór Watykański II nie został jeszcze odkryty, nie został całkowicie wprowadzony a tym bardziej przeżywany w dzisiejszym Kościele. I to właśnie naszym zadaniem jest dalej odkrywać, medytować, czytać, wprowadzać wielką myśl i zadanie Soboru Watykańskiego II. On przedkładał nam te zadania z taką lekkością i nadzieją, że to jest nasza droga; i za sprawą Ducha Świętego z pewnością będziemy w niej wzrastali, a Kościół nigdy nie zaginie bo jest dziełem Boga – dodał o. Krzysztof Mamala

Podczas spotkania w imieniu duchowieństwa, wikariusz diecezji rzymskiej, ks. kardynał Agostino Vallini żegnał Ojca Św. Benedykta XVI. Zapewnił papieża o bliskości i modlitwie. Słowa te spotkały się z gromką owacją, wielu płakało. Ojciec św. nazwał spotkanie z duchowieństwem niezwykłym darem.

Benedykt XVI nawiązał także do wyznania wiary – jakie duchowieństwo Rzymu złożyło przy konfesji św. Piotra. Podziękował kapłanom za modlitewne wsparcie.

„Chociaż ustępuję, będę zawsze blisko was wszystkich w modlitwie, a wy będziecie bliscy mnie, nawet jeśli pozostanę ukryty dla świata” – powiedział papież.
– Dzisiaj przy grobie św. Piotra wyznaliście swoją wiarę, w Roku Wiary to było konieczne, aby się spotkać przy Piotrze, aby usłyszeć te słowa – „Tobie powierzam mój Kościół”. Przed Bogiem razem z Chrystusem wyznaliście swoją wiarę. Wyznaliście aby pójść za Chrystusem, czyńmy to zawsze. Jestem bardzo wdzięczny za waszą modlitwę, którą czułem fizycznie w środę. Nawet jeśli się wycofuję to zawsze pozostaję złączony z wami w modlitwie – powiedział Ojciec św.

Papież 28 lutego o godzinie 20. zakończy posługę biskupa Rzymu. Do końca pontyfikatu papież Benedykt XVI spotka się z wiernymi trzykrotnie. 17 i 24 lutego na Placu św. Piotra w czasie modlitwy Anioł Pański. Ostatnie spotkanie odbędzie się w środę 27 lutego w Auli Pawła VI podczas Audiencji Generalnej.

 

Wypowiedź o. Krzysztofa Mamali CSsR:


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl