Obchodzimy Święto Młodzianków Męczenników

Dziś obchodzimy liturgiczne święto Młodzianków Męczenników, podczas którego w sposób szczególny modlimy się w intencji Życia. Uroczystość upamiętnia Rzeź Niewiniątek dokonaną na rozkaz namiestnika Galilei Heroda w Betlejem.

W wielu miejscach będą sprawowane Msze św. w intencji rodziny i poszanowania ludzkiego życia, a ulicami miast przejdą procesje. Podczas Eucharystii wiele osób podejmie przyrzeczenie duchowej adopcji dzieci poczętych.

Do celebracji tego święta zachęca także Polska Federacja Ruchów Obrony Życia.

 – „Wspomnienie o mordzie dokonanym przez Heroda, przypomina o wielkim problemie współczesnego świata – braku szacunku dla ludzkiego życia, którego przejawami są m.in. aborcja (zabijanie dzieci nienarodzonych), stosowanie środków poronnych, „in vitro” czy „eutanazja”  – pisze w swoim apelu Federacja Ruchów Obrony Życia.
– Jest to fakt historyczny, ewangeliczny. Niestety ta rzeczywistość ciągle trwa, a zastępy Młodzianków Męczenników wciąż się powiększają. Szczególnie wydaje się, że w tych czasach gdzie w imię ideologii – czy to eugenicznej (służącej wyeliminowaniu chorych dzieci), czy w imię ideologii hedonistycznych – gdzie na pierwszym miejscu stawia się zadowolenia z życia. Czy znowu w imię ideologii globalistycznej – walki z tzw. przeludnieniem; wciąż giną dzieci. Zastęp tych Młodzianków powiększany jest również przez nawoływanie do życia poprzez procedurę „in vitro” – następnie  mrożone w ciekłym azocie w lodówkach, czekają na powolną śmierć – powiedział dr Paweł Wosicki, prezes Federacji Ruchów Obrony Życia.

Dr Paweł Wosicki zwrócił również uwagę na to jak ważna jest modlitwa o miłosierdzie Boże dla świata.

Trzeba modlić się za nas; za świat. Mamy taką nadzieję i pewność, że sprawiedliwość Boża i miłosierdzie w sposób szczególny ogarnia te niewinne dzieci. Natomiast wielki grzech dzieciobójstwa, jest grzechem wołającym o pomstę do nieba. Tutaj wyłącznie modlitwa może tą rękę Bożą powstrzymać. Stąd nasz apel: Pomódlmy się w tym dniu o miłosierdzie dla świata – podnosił dr Wosicki.

Prezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka,  inż. Antoni Zięba zaznaczył, że z roku na rok w naszej Ojczyźnie rośnie liczba obrońców życia. Polacy otwierają oczy.

 – To wielka radość  dla nas seniorów. Ponad 30 lat walczymy o prawo do życia dla każdego człowieka  (od chwili poczęcia, aż po naturalną śmierć). Pamiętamy te dobre sondaże z czerwca, kiedy to jedna z gazet ogłosiła, że ponad 80 proc. Polaków opowiada się za prawem do życia dla każdego – bez żadnych wyjątków. Niestety przegraliśmy batalię w Parlamencie. Wiemy, że przegraliśmy przede wszystkim za zdradę ideałów życia parlamentarzystów Platformy Obywatelskiej – powiedział inż. Antoni Zięba.

Tytuł Młodzianków Męczenników nadali św. Ireneusz, św. Cyprian i inni ojcowie Kościoła dwuletnim, a nawet młodszym chłopcom zamordowanym w Betlejem na rozkaz króla Heroda.

Ich kult datuje się od I wieku po narodzinach Chrystusa. W Kościele zachodnim Msza za świętych Młodzianków jest celebrowana – tak jak Msze święte Wielkiego Postu – bez radosnych śpiewów; kolor liturgiczny – czerwony.

Wśród Ewangelistów jedynie św. Mateusz przekazał nam informację o tym wydarzeniu (Mt 2, 1-16). Dekret śmierci dla niemowląt wydał Herod Wielki, król żydowski, kiedy dowiedział się od mędrców, że narodził się Mesjasz, oczekiwany przez naród żydowski. W obawie, by Jezus nie odebrał mu i jego potomkom panowania, chciał w podstępny sposób pozbyć się Pana Jezusa.

Za czasów Heroda panowało przekonanie, że wszystko w państwie jest własnością władcy, także ludzie, nad którymi władca ma prawo życia i śmierci. Jeśli mu stoją na przeszkodzie, zagrażają jego życiu lub panowaniu, może bez skrupułów w sposób gwałtowny się ich pozbyć. Historia potwierdza, że Herod był wyjątkowo ambitny, żądny władzy i podejrzliwy. Sam bowiem doszedł do tronu po trupach i tylko dzięki terrorowi utrzymywał się u władzy. Był synem Antypatra, wodza Idumei. Za cel postawił sobie panowanie. Dlatego oddał się w całkowitą służbę Rzymianom. Dzięki nim jako poganin otrzymał panowanie nad Ziemią Świętą i narodem żydowskim z tytułem króla. Wymordował żydowską rodzinę królewską, która panowała nad narodem przed nim: Hirkana II, swojego teścia; Józefa, swojego szwagra; Mariam, swoją żonę; ponadto trzech swoich synów – Aleksandra, Arystobula i Antypatra; arcykapłana, który miał również imię Arystobula; Aleksandrę, matkę Mariamme i wielu innych, jak to szczegółowo opisuje żyjący ok. 70 lat po nim historyk żydowski, Józef Flawiusz (Dawne dzieje Izraela).

Jeszcze przed samą swoją śmiercią, by nie dać Żydom powodu do radości, ale by wycisnąć łzy z ich oczu i w ten sposób „upamiętnić” swój zgon, rozkazał dowódcy wojska zebrać na stadionie sportowym w Jerychu najprzedniejszych obywateli żydowskich i na wiadomość o jego śmierci wszystkich zgładzić. Na szczęście nie wykonano tego polecenia. Te i wiele innych faktów wskazuje, kim był Herod i czym było dla takiego okrutnika pozbawienie życia kilkudziesięciu niemowląt.

Bibliści zastanawiają się nad tym, ile mogło być tych niemowląt? Betlejem w owych czasach mogło liczyć ok. 1000 mieszkańców. Niemowląt do dwóch lat w takiej sytuacji mogło być najwyżej ok. 100; chłopców zatem ok. 50. Jest to liczba raczej maksymalna i trzeba ją prawdopodobnie zaniżyć. Szczegół, że Herod oznaczył wiek niemowląt skazanych na śmierć, jest dla nas o tyle cenny, że pozwala nam w przybliżeniu określić czas narodzenia Pana Jezusa. Pan Jezus mógł mieć już ok. roku. Herod wolał dla „swego bezpieczeństwa” wiek ofiar zawyżyć.

Czczeni jako flores martyrum – pierwiosnki męczeństwa, Młodziankowie nie złożyli świadomie swojego życia za Chrystusa, ale niewątpliwie oddali je z Jego powodu. Zatriumfowali nad światem i zyskali koronę męczeństwa nie doświadczywszy zła tego świata, pokus ciała i podszeptów szatana.

Ikonografia podejmowała często ten tak dramatyczny temat dający wiele możliwości artystom. Dlatego wśród malarzy i rzeźbiarzy, którzy wykonali obrazy „Rzeź Niewiniątek”, figurują m.in.: Giovanni Francesco Baroto, Mikołaj Poussin, Guido Reni, Diirer, Romanino, Piotr Brueghel, Bartolomeo Schedoni, Rubens i wielu innych. W Padwie, w bazylice św. Justyny, a także w kilkunastu innych kościołach, można oglądać „relikwie” Młodzianków. Są one oczywiście nieprawdziwe, ale dowodzą, jak wielki w historii Kościoła był kult Świętych Młodzianków.

Święci Młodziankowie są uważani za patronów chórów kościelnych.

RIRM/ Brewiarz

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl