fot. wikipedia

Obchody Bożego Ciała w Hiszpanii

Kościół w Hiszpanii obchodzi dzisiaj święto Bożego Ciała. W wielu miejscowościach na ulice wyszły procesje. Jedna z najsłynniejszych ma miejsce w Toledo.

Od 1989 r. Boże Ciało zostało przeniesione na niedzielę, a czwartek jest dniem pracy. Jednak w niektórych regionach kraju i po licznych protestach mieszkańców procesje nadal odbywają się w czwartek. Mają one charakter radosny i uroczysty.

W Toledo Boże Ciało jest jednym z najstarszych i najważniejszych świąt. Ulice, którymi przechodzi procesja udekorowane są kwiatami i pachnącymi ziołami, a z okien i balkonów zwisają XVI i XVII gobeliny i sztandary. Podziw budzi wspaniała monstrancja, którą wykonał złotnik Enrique de Arfe w pierwszej połowie XVI w. (1517-1524). Mierzy dwa i pół metra, a jej ciężar wynosi blisko 200 kg. W procesji w barwnych strojach idą liczne arcybractwa – im starsze tym znajdują się bliżej monstrancji. Od lat swoje miejsce mają również kadeci z miejscowej szkoły wojskowej.

W wielu miejscowościach w przeddzień procesji mieszkańcy przygotowują dywany ze świeżych kwiatów. Motywy dywanów nawiązują głównie do Eucharystii. Tę piękne dzieła sztuki pozostają nietknięte aż do dzisiejszej procesji, która przechodzi ulicami miast wśród zapachu kwiatów i ziół.

Oprócz procesji odbywają się dzisiaj także parady wojskowe, pokazy fajerwerków i walki byków. Wiara łączy się z lokalnymi tradycjami.

 

o. Marek Raczkiewicz CSsR/RIRM

drukuj