Noc Czuwania na Jasnej Górze „Mocno stój przy wierze”

Szczytem przewrotności jest to, że ci sami ludzie, którzy postulują refundowanie antykoncepcji, niszczącej płodność postulują także refundowanie zapłodnienia in-vitro – powiedział ks. abp Wacław Depo podczas Nocy Czuwania na Jasnej Górze.

W zorganizowanym już po raz 27. czuwaniu w intencji polskiej emigracji i jej duszpasterzy uczestniczyło ponad 1600 osób z Polski i Europy.

Hasłem spotkania były słowa Sługi Bożego ks. kard. Augusta Hlonda, założyciela Zgromadzenia Chrystusowców: „Mocno stój przy wierze ojców”.

Do nauczania kardynała dotyczącego odnowy moralnej nawiązał w homilii podczas Mszy Św. Ks. abp Wacław Depo. W tym kontekście metropolita częstochowski wyraził ubolewanie nad decyzją radnych miasta Częstochowy, którzy jako pierwsi w Polsce zgodzili się na refundację procedury sztucznego zapłodnienia in-vitro.

– Tak jak nam uzasadniono w tej uchwale miasta, w tym mieście warto żyć. Maryjo, tak warto żyć, ale w prawdzie i miłości a nie w atmosferze zgody na wybiórczą miłość egoizm i  śmierć. To miasto nie może być przykładem dla Polski w tym temacie i dla Ojczyzny – mówił ks. bp. Depo.

Ks. abp podkreślił, że życie społeczne, polityczne, gospodarcze i religijne ma swoją logikę wewnętrzną, ale przy założeniu mądrości i prawości sumień ludzi oraz systemu.

W oparciu o rozum, naukę i wiarę oraz w oparciu o moralność możemy razem w dużym stopniu niwelować zło. Jeśli bowiem odrzuci się prawo naturalne połączone z Prawem Bożym, a przyjmie tylko prawo stanowione przez państwo większością głosów parlamentarnych czy samorządowych to za legalne trzeba by uznać zarówno Holocaust na narodzie żydowskim, Katyń na polskich żołnierzach czy morzenie głodem Ukraińców –powiedział ks. bp. Depo. 

Prymas Polski ks. Kardynał August Hlond w notatniku o odnowie życia  z lat 1945- 46 pisał; „Bez wysiłku nie ma szans by moralność życia podnieść”.   Co w tym względzie Kościół robi ? – pytał ks. bp. Depo

Tegoroczne spotkanie na Jasnej Górze przebiegało w duchu dziękczynienia za 80 lat posługiwania Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, czyli księży Chrystusowców. Było także wielką prośbą o umocnienie wiary dla emigrujących Polaków.

RIRM

drukuj