o. Janusz Sok CSsR

Nikt nas nie złamie

Wypowiedź o. Janusza Soka CSsR – przełożonego Warszawskiej Prowincji Redemptorystów podczas XX Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja. 

Kochany nasz Ojcze Święty, jakże Ci jesteśmy wdzięczni za te kolejne słowa, które nas niezwykle umacniają. Jakże Cię kochamy, jakże Ci dziękujemy, bo te słowa zawsze są dla nas ważne, jakże nam potrzebne i jakże na czasie.

Na Jasną Górę przyjeżdżamy zawsze, by nasze stągwie napełnić jeszcze większą wiarą i nadzieją. I zawsze stąd odjeżdżamy mocniejsi, lepsi i trochę więcej, jak o. abp Joseph Tobin – nasz współbrat powiedział, trochę bardziej radośni. Na Jasnej Górze wspominamy wspaniałe wieki, jakże pięknej historii i wydarzenia, które odegrały tak znaczącą rolę. Wydarzenia historyczne, a jednak połączone z religią, bo z religijności i z wiary Naród nasz czerpał siłę by przezwyciężać ciężkie chwile. Ludzkość ma za sobą całe wieki lotnej myśli. A tą lotną myśl czerpała z religii. Jakże fascynujące są dzieła sztuki, które powstawały inspirowane duchowością. Jesteśmy przekonani, że każde spychanie religii na margines, usuwanie religii z życia publicznego i promowanie dyktatury relatywizmu jest zgodą na błądzenie po ruchomych piaskach sceptycyzmu, zawsze jest przesadnym prostactwem.

 

 

 


Dołączam się do tych waszych braw, bo są to brawa skierowane do autora tej myśli ks. kard. Ravasiego. Dziękujemy dzisiaj Bogu za spotkanie Rodziny Radia Maryja. Jak w każdej rodzinie, tak i tutaj każdy z nas czuje się ważny i potrzebny. Stąd siła tej rodziny, która potrafi nas gromadzić w tak wielkiej liczbie, a w jakiej liczbie, kto zliczy przy odbiornikach radiowych, czy telewizyjnych. Każdy z nas jest ważny i potrzebny. Jesteśmy potrzebni Bogu, Kościołowi i sobie nawzajem. Na tym polega przecież rodzinność. Przeżywamy ostatnio trudności, ale nie są to trudności duchowe. Dlatego za nie dziękujemy.
Nie są to trudności duchowe, tylko zaledwie cyfrowe. Jak się ktoś w rachunkach policzy? Przecież pamiętamy, to wystarczy policzyć od nowa, żeby poprawić błąd. Dziękujemy za te trudności, dlatego, że dzięki nim kolejny raz uświadomiliśmy sobie jak wielka jest rzesza ludzi, którzy są nam życzliwi. Chcę podziękować ks. biskupom zgodnie wspierającym nas zachętą byśmy trwali przy Bogu, przy dobru. To zgodne wsparcie wyrażone zostało przez Konferencję Episkopatu Polski. Bóg wam zapłać za to.

 

 

Dziękujemy bardzo za poparcie nas przez tak wiele jednostek życia publicznego, za gminy, rady gmin. Wreszcie jakże wiele tego poparcia jest od naszych braci kapłanów, braci zakonników i sióstr zakonnych. I wreszcie wy drodzy, którzy nas wspieracie z radością i nadzieją, że przecież nie chcemy się poddać. Bo nie tyle bronimy prawdy, nie tyle chcemy kogoś przekonywać o tym kto ma rację. Co tej prawdzie po prostu służymy. I stąd nasza siła. Siły ducha w człowieku nikt nie złamie, jeśli człowiek na to nie pozwoli. Dziękuję za każdego współbrata, który pracuje w Radiu Maryja i TV Trwam, a szczególnie o. Dyrektorowi, który ciągle jest niezłomny. Ciągle ciekaw jestem, co o. Dyrektor wymyśli nowego, bo nie nadążamy już za tymi pomysłami, ale o. Dyrektorze chyba czujesz, że jesteśmy zawsze z Tobą i Cię wspieramy. Nie tylko modlitwą, ale i dobrym słowem i niech tak będzie dalej. Siły ducha, gdy jesteśmy razem, gdy trwamy razem przy Bogu, nigdy nikt nas nie złamie. Niech tak będzie dalej.

drukuj