Na Mazowszu powstanie sanktuarium św. Stanisława Papczyńskiego

Za dwa tygodnie w Górze Kalwarii-Mariankach powstanie sanktuarium św. Stanisława Papczyńskiego, założyciela Zgromadzenia Księży Marianów – pierwszego polskiego męskiego zgromadzenia zakonnego.

Jak poinformował PAP w poniedziałek rzecznik prasowy archidiecezji warszawskiej ks. Przemysław Śliwiński, ustanawiający sanktuarium dekret ks. kard. Kazimierza Nycza wejdzie w życie 18 maja, w dniu liturgicznego wspomnienia patrona oraz w 387. rocznicę jego urodzin. Ksiądz arcybiskup Kazimierz Nycz odczyta go w niedzielę 20 maja w kościele Opatrzności Bożej w Górze Kalwarii, nazywanym Wieczernikiem na Mariankach.

Ks. Przemysław Śliwiński przypomniał, że kanonizowany przed dwoma laty założyciel zgromadzenia Marianów jest czczony jako „patron nienarodzonych dzieci i małżeństw starających się o potomstwo”. Dodał, że „znana jest też jego wielka cześć do Niepokalanej Maryi Panny oraz troska o umierających i zmarłych”.

„Nowe sanktuarium św. Stanisława Papczyńskiego nieprzypadkowo powstaje w Górze Kalwarii. To właśnie w tym mieście, położonym około 40 km od Warszawy, które według projektów ks. bp. Stefana Wierzbowskiego sprzed 300 lat miało być Nową Jerozolimą z pałacem Piłata, Wieczernikiem i miejscem ukrzyżowania, żył i zmarł w opinii świętości św. Stanisław Papczyński, nazywany <<Apostołem Mazowsza>>” – podkreślił ks. Przemysław Śliwiński.

Poinformował, że z dawnych planów zachował się w Górze Kalwarii tzw. Wieczernik, gdzie znajduje się grób Stanisława Papczyńskiego. Świątynię, usytuowaną wówczas poza granicami Nowej Jerozolimy, w pobliżu wzgórza zwanego Kalwarią, wybudowano z cegły palonej jako kościół Wieczerzy Pańskiej (Coenae Domini). W tym miejscu pątnicy mieli rozpoczynać wędrówkę po Nowej Jerozolimie.

Jak powiedział rzecznik archidiecezji warszawskiej, w kościele z 1674 r., który w maju zostanie podniesiony do rangi sanktuarium diecezjalnego, przy białym sarkofagu o. Stanisława Papczyńskiego modlą się pielgrzymi, szczególnie chętnie małżonkowie oczekujący dziecka, którzy w św. Stanisławie widzą swego orędownika.

„W 2001 r. za jego wstawiennictwem doszło do nieoczekiwanego ożywienia obumarłego dziecka w pierwszym trymestrze ciąży po tzw. poronieniu wewnętrznym. Pół roku później na świat przyszedł zdrowy chłopiec, a to cudowne zdarzenie przyczyniło się do beatyfikacji o. Papczyńskiego” – przypomniał ks. Przemysław Śliwiński.

Dodał, że sanktuarium w Górze Kalwarii będzie szerzyło kult św. Stanisława Papczyńskiego i jego przesłanie: szczególną cześć do Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, niesienie duchowej pomocy zmarłym i umierającym oraz wspieranie Kościoła w prowadzeniu wszystkich do świętości.

Jak poinformował ks. Przemysław Śliwiński, opiekunami miejsca nadal będą księża marianie. Pierwszym kustoszem sanktuarium zostanie ks. Jan M. Rokosz MIC, dotychczasowy kustosz grobu św. Stanisława. Działalność i rozwój sanktuarium będą wspierali członkowie Stowarzyszenia Pomocników Mariańskich, Bractwo Misterium Męki Pańskiej w Górze Kalwarii oraz inne grupy działające przy kościele na Mariankach.

Rzecznik archidiecezji warszawskiej podkreślił, że szczególnie uroczystym dniem w nowym sanktuarium będzie obchodzona 18 maja uroczystość św. Stanisława Papczyńskiego. Co roku będzie poprzedzona nowenną (specjalną modlitwą odmawianą przez dziewięć dni) i zakończona oktawą (czas świąteczny zostanie przedłużony do ośmiu dni). W tym czasie księża marianie spodziewają się najliczniejszych pielgrzymek do grobu „białego zakonnika”, które przyjeżdżają zwykle w niedzielę po 18 maja (w tym roku przypada ona20 maja).

Natomiast 17 września – w rocznicę śmierci św. Stanisława Papczyńskiego – w sanktuarium na Mariankach będzie w tym roku obchodzone święto Bożej Opatrzności. W kolejnych latach, ze względu na wieloletnią tradycję, będzie obchodzone w pierwszą niedzielę lipca jako tzw. Niedziela Bożej Opatrzności. Od lat w tym miejscu czczony jest dwustronny obraz Opatrzności Bożej, przedstawiający z jednej strony płótna „Ucho Boże” a z drugiej „Oko Boże”.

Ks. Przemysław Śliwiński poinformował, że odwiedzający sanktuarium św. Stanisława Papczyńskiego w zorganizowanych pielgrzymkach będą mogli uzyskać w tym miejscu odpust zupełny pod tzw. zwykłymi warunkami. Natomiast pielgrzymi indywidualni taki odpust uzyskają w Wielki Czwartek, kiedy uroczyście wspominana jest Ostatnia Wieczerza (kościół na Mariankach znany jest także pod wezwaniem Wieczerzy Pańskiej), 18 maja – w uroczystość św. Stanisława Papczyńskiego oraz raz w roku w dowolnie wybranym przez siebie dniu.

„Specyfiką nowego sanktuarium są także specjalne nabożeństwa odprawiane właśnie w tym miejscu, a wyrastające z duchowości założyciela zgromadzenia księży marianów. Co tydzień odprawiane są nieszpory za zmarłych, a także Msza Święta w ich intencji za wstawiennictwem św. Stanisława Papczyńskiego. Raz w tygodniu – Msza Święta wotywna o św. Stanisławie Papczyńskim, sprawowana według specjalnego formularza liturgicznego, oraz stała nowenna za wstawiennictwem tego patrona. Ponadto, Droga Krzyżowa w intencji osób uzależnionych i ich rodzin. Planowane są też modlitwy wstawiennicze o dar potomstwa dla małżeństw w każdą drugą sobotę miesiąca oraz błogosławieństwo matek w ciąży w trzecią sobotę miesiąca” – powiedział ks. Przemysław Śliwiński.

Św. Stanisław Papczyński urodził się 18 maja 1631 r. w Podegrodziu koło Starego Sącza. Zmarł 17 września 1701 r. w opinii świętości i został pochowany w kościele Wieczerzy Pańskiej w Górze Kalwarii.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl