fot. PAP/EPA

„Mozaika pokoju” – podróż apostolska papieża Franciszka do Marsylii

Papież Franciszek rozpoczął wizytę apostolską w Marsylii we Francji. To jego czterdziesta czwarta podróż zagraniczna.

„Mozaika pokoju” to hasło, które towarzyszy papieskiej podróży apostolskiej do Marsylii. Na lotnisku Ojca Świętego powitała premier Francji. Stamtąd Ojciec Święty udał się do bazyliki Notre-Dame de la Garde, gdzie waz z duchowieństwem uczestniczył w nabożeństwie Maryjnym.

Jak mówił Papież Franciszek, Matka Boża – Dobra Matka – jest bohaterką czułego skrzyżowania spojrzeń. Z jednej strony spojrzenia Jezusa, którego zawsze nam wskazuje i którego miłość odzwierciedla się w Jej oczach. Z drugiej strony jest skrzyżowaniem spojrzenia wielu mężczyzn i kobiet w każdym wieku i w każdym stanie, których gromadzi i przyprowadza do Boga.

– My, powołani do przekazywania tego spojrzenia,  jesteśmy zobowiązani do uniżania się, odczuwania współczucia, do przyswojenia sobie cierpliwej i umacniającej życzliwości Dobrego Pasterza, który nie odrzuca zagubionej owcy, ale bierze ją na ramiona i raduje się z jej powrotu do owczarni – zaznaczył Ojciec Święty.

Kolejny punkt dzisiejszego dnia to spotkanie Papieża z przywódcami religijnymi. Spotkanie przy pomniku poświęconym marynarzom i migrantom, którzy zginęli na morzu. Jak podkreślił Papież, każda z katastrof, która wydarzyła się na morzu,  to śmierć konkretnego człowieka; człowieka z konkretnym imieniem i nazwiskiem, z konkretną historią, z konkretnymi marzeniami i nadziejami. Jak wskazał Ojciec Święty, każdemu – na lądzie i na morzu – a szczególnie temu najsłabszemu, należy się nasza troska. Nie obojętność, która – jak określił Papież – skazuje na śmierć w aksamitnych rękawiczkach.

– Nie możemy pogodzić się z tym, że istoty ludzkie są traktowane jak karty przetargowe, więzione i torturowane w okrutny sposób. Nie możemy dłużej przyglądać się dramatom katastrof morskich, spowodowanych obrzydliwym handlem i fanatyzmem obojętności. Osoby, którym grozi zatonięcie, porzucone na falach, muszą zostać uratowane. To obowiązek człowieczeństwa, to obowiązek cywilizacji! – akcentował papież Franciszek.

W sobotę Ojciec Święty spotka się z prezydentem Francji. Weźmie również udział w sesji końcowej „Spotkań Śródziemnomorskich”. Natomiast o 16:15 na Stadionie Olimpijskim w Marsylii pod przewodnictwem Papieża Franciszka rozpocznie się uroczysta Msza święta. Będzie to ostatni punkt podróży apostolskiej Ojca Świętego.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl