fot. PAP/Waldemar Deska

Metropolita częstochowski postuluje reformę sieci parafii

Na potrzebę łączenia małych parafii wskazał metropolita częstochowski ksiądz arcybiskup Wacław Depo w liście pasterskim odczytywanym w niedzielę w kościołach archidiecezji. Jak wyjaśnił, potrzeba reformy sieci parafii wynika m.in. ze zbyt małej liczby księży oraz względów ekonomicznych.

„Potrzeba nie znoszenia, ale łączenia małych parafii w większe struktury wynika z kilku powodów. Po pierwsze coraz bardziej odczuwamy brak odpowiedniej ilości księży w stosunku do potrzeb naszej archidiecezji – wyjątkowo rozdrobnionej, bo posiadającej 312 parafii, z tego prawie 180 z jednym księdzem” – napisał ksiądz Arcybiskup. Dodał, że spowodowane jest to kryzysem powołań, śmiercią wielu księży, a także porzuceniem przez niektórych stanu kapłańskiego.

Jak wskazał, w miejscowym seminarium jest obecnie 23 kleryków, w tym czterech diakonów, którzy w tym roku przyjmą święcenia kapłańskie, tymczasem tylko w 2020 r. zmarło 21 księży archidiecezji.

„Również względy owocnej pracy duszpasterskiej, w tym potrzeba czasami wręcz specjalistycznej pracy z dziećmi, młodzieżą i rodzinami przemawiają za zamieszkaniem w jednym miejscu i pracą zespołową księży. Na koniec wspomnijmy trudności ekonomiczne, z którymi coraz bardziej borykają się małe parafie” – podkreślił ks. abp Wacław Depo.

W liście pasterskim na pierwszą niedzielę Wielkiego Postu metropolita przypomniał, że właśnie obchodzony jest rok św. Józefa.

„Wzorem św. Józefa naszą powinnością jest troska o Rodzinę Bożą, którą jest wspólnota Kościoła. Doświadczając duchowej walki, problemów wewnętrznych i ataków z zewnątrz nie możemy poprzestać na modlitwie do św. Józefa – +Opiekuna Kościoła katolickiego+, ale musimy zdecydować się na odważne rozwiązania i działania, naśladując tego, który słusznie nazwany jest +Ojcem z twórczą odwagą+” – napisał ksiądz Arcybiskup.

Jego zdaniem owe odważne działania i rozwiązania powinny w pierwszym rzędzie dotyczyć spraw fundamentalnych, jak wiara, ochrona życia i obrona wartości chrześcijańskich.

„Ponadto, w przypadku naszej archidiecezji potrzebujemy twórczej odwagi do choćby koniecznej reformy sieci parafialnej” – podkreślił i zaznaczył, że bez Chrystusa „nie zbawi nas żadna reforma, dobry program czy ludzki wynalazek”.

Ksiądz Arcybiskup zaapelował w liście pasterskim o modlitwę o powołania kapłańskie i zakonne, a także o odnowę życia rodzinnego i uświęcenie kapłanów.

„Nie rezygnujmy z rekolekcji, nabożeństw Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali, a tam, gdzie nie ma, wprowadźmy nabożeństwo, a przynajmniej modlitwy do św. Józefa” – napisał.

Według danych kurii, archidiecezja częstochowska liczy ponad 805 tys. mieszkańców, z czego ok. 800 tys. to katolicy. Na 312 parafii przypada 694 księży diecezjalnych, 196 księży zakonnych, 771 sióstr zakonnych i 46 alumnów.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl