fot. AIPN

Luboń: „Męczennik za wiarę” – otwarcie wystawy o ks. Stanisławie Streichu

23 maja w parafii św. Jana Bosco w Luboniu odbędzie się wernisaż wystawy poświęconej Słudze Bożemu ks. Stanisławowi Streichowi. Miejsce to jest szczególnie związane z jego życiem, posługą duszpasterską i męczeńską śmiercią.

W sobotę 24 maja o godz. 11.00 na placu katedralnym w Poznaniu odbędzie się beatyfikacja Sługi Bożego ks. Stanisława Streicha. Transmisja wydarzenia odbędzie się na antenie TV Trwam i Radia Maryja.

Dzień wcześniej Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na otwarcie wystawy „Męczennik za wiarę” w Luboniu. Ekspozycja ma na celu przybliżenie sylwetki kapłana niezłomnego, który – wierny swojemu powołaniu – oddał życie podczas sprawowania Mszy Świętej, stając się symbolem oporu wobec antyreligijnej przemocy i totalitaryzmów XX wieku.

Wernisażowi towarzyszyć będzie rozdanie nagród laureatom ogólnopolskiego konkursu plastycznego „Kadry życia. Historia księdza Stanisława Streicha” oraz pokaz nagrodzonych prac. W konkursie, zorganizowanym z myślą o młodzieży szkolnej, zadaniem uczestników było przedstawienie wybranej sceny z życia ks. Streicha w formie krótkiego komiksu. Po wernisażu odbędzie się pokaz filmu „Stanisław Streich – prawda i pamięć”.

Ks. Stanisław Streich (1902–1938) urodził się w Bydgoszczy w pobożnej rodzinie mieszczańskiej. Już jako chłopiec przejawiał głębokie powołanie kapłańskie. Po ukończeniu seminarium duchownego w Poznaniu został wyświęcony na kapłana w 1925 r., kontynuując jednocześnie studia filozoficzne. Jako duszpasterz dał się poznać jako gorliwy kapłan, ceniony kaznodzieja i organizator życia religijnego.

W 1932 r. objął trudną społecznie parafię św. Barbary w Żabikowie, która obejmowała m.in. Luboń – dotknięty bezrobociem i nędzą obszar, podatny na silną agitację komunistyczną. Mimo oporu i gróźb, ks. Streich nie ustawał w działaniach charytatywnych, duszpasterskich i organizacyjnych – jego wielkim dziełem była budowa kościoła pw. św. Jana Bosko, zalążka nowej parafii.

Zginął śmiercią męczeńską 27 lutego 1938 r., zastrzelony podczas Mszy Świętej dla dzieci. Morderca – fanatyczny antyklerykał – wdarł się do świątyni i oddał w jego kierunku kilka strzałów, a następnie zaczął wzywać do rewolucji. Zamach wstrząsnął całym krajem. Pogrzeb okazał się wielką manifestacją katolicką i narodową. Po Mszy św. ciało męczennika zostało złożone w grobie przy kościele, który sam wybudował. Choć wybuch II wojny światowej i późniejsze dekady rządów komunistycznych nie sprzyjały publicznemu upamiętnianiu ks. Streicha, pamięć o nim przetrwała wśród wiernych. W 2017 r. rozpoczął się proces beatyfikacyjny na szczeblu diecezjalnym, a 23 maja 2024 r. papież Franciszek zezwolił na promulgowanie dekretu potwierdzającego męczeństwo (Decretum super martyrio) Sługi Bożego ks. Stanisława Streicha.

 

IPN/radiomaryja.pl

drukuj