Liturgia Męki Pańskiej

Ojciec Święty Franciszek przewodniczył w Bazylice Świętego Piotra liturgii Wielkiego Piątku. Papież oddał najwyższy hołd Jezusowi Chrystusowi leżąc krzyżem przed konfesją Świętego Piotra. Wierni usłyszeli również opis męski pańskiej z Ewangelii według św. Jana.

Homilię do uczestników liturgii w Watykanie wygłosił kaznodzieja domu papieskiego. Kapucyn ojciec Raniero Cantalamessa przywołał historię zdrady Judasza. Podkreślił, że nie urodził się on zdrajcą, ale się nim stał. Był to wielki dramat osobistej wolności człowieka. Skusiła go chciwość pieniędzy. To pieniądz jest podstawą wszelkiego zła na świecie – wskazał kaznodzieja.

– Cóż stoi za handlem narkotykami, które niszczą tak wiele istnień ludzkich, za wykorzystywaniem prostytucji, fenomenem różnych mafii, korupcją polityczną, produkcją i handlem bronią, a w końcu – aż strach powiedzieć – handlem organami ludzkimi pobranymi z ciał dzieci? A kryzys finansowy, którego świat doświadczył, a ten kraj nadal doświadcza, czyż nie jest w dużej mierze wynikiem „niepohamowanej chciwości pieniędzy ze strony nielicznych? – powiedział ojciec Raniero Cantalamessa.

W uroczystej modlitwie powszechnej kościół w wielki piątek poleca samego siebie, ale także cały świat. Wyraża w ten sposób pragnienie Chrystusa, aby wszyscy byli zbawieni.

Przeżywamy drugi dzień Triduum Paschalnego – Wielki Piątek, kiedy wspominamy dzień sądu, męki i śmierci Jezusa Chrystusa. W kościołach odprawiane jest nabożeństwo Drogi Krzyżowej oraz uroczysta Liturgia Męki Pańskiej. Wierni mogą także uczestniczyć w przedpołudniowych misteriach Męki Pańskiej. Najbardziej znane misteria odprawiane są w Kalwarii Zebrzydowskiej ale także na te organizowane w Gdańsku wierni przychodzą całymi rodzinami.

Wielki Piątek w Jerozolimie to przede wszystkim liturgia Męki Pańskiej  w bazylice Bożego Grobu oraz Droga Krzyżowa ulicami Starego Miasta. Wielkanoc obchodzona jest jednocześnie przez wyznawców kościoła katolickiego, prawosławia i protestantyzmu.  W Okresie Wielkiego tygodnia i Świat Zmartwychwstania Jerozolima gości tysiące pielgrzymów z zagranicy.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl