fot. episkopat.pl

Ks. Kryża: Rodziny z Doniecka i Ugańska przebywają na wakacjach w Polsce

Rodziny z małymi dziećmi z parafii w Doniecku i Ugańsku, łącznie 43 osoby, spędzą dwa tygodnie wakacji w naszym kraju. Wypoczynek po raz drugi zorganizował im we współpracy z Fundacją Pomoc Polakom w Donbasie Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy KEP.

Dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Kryża powiedział w rozmowie z PAP, że goście przybyli na dwa tygodnie, bo na tyle starczy funduszy.

„Chodzi o to, żeby oderwać ich od realiów wojennych, bo, niestety, świat już o tym nie mówi, a wojna ciągle trwa. Dlatego zależało nam, żeby ich z tamtej rzeczywistości przenieść do świata zgody i pokoju „ – podkreślił ks. Kryża.

Jedna 20-osobowa grupa będzie najpierw przebywać w Warszawie, a druga spędzi czas nad morzem. Potem nastąpi zamiana. Goście zwiedzą też m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego i Łazienki, a 12 lipca spotkają się w Pałacu Prezydenckim z Andrzejem Dudą.

W tym roku, w przeciwieństwie do poprzedniego, nie mieszkają u polskich rodzin. Są zakwaterowani w Domu Rekolekcyjnym w Dobrym Miejscu koło Warszawy.

„Chciałem, żeby oni po prostu byli razem. Mają swojego księdza z Ugańska i siostrę urszulankę, która przez wiele lat pracowała w parafii w Doniecku” – wyjaśnił ks. Kryża.

„Ważne, żeby ten czas spędzili razem, bo część z nich mieszka poza Donieckiem i Ugańskiem, choć stanowią integralną część parafii. Będzie okazja, żeby odnowić dawne więzy i je zacieśnić. Mówią, że to dla nich wspaniały czas, że znowu mogą się spotkać, bo wiele lat przeżyli razem w jednej wspólnocie, a teraz ze względu na konflikt zbrojny żyją w rozproszeniu” – powiedział ks. Kryża.

Wielu z nich – jak zaznaczył ks. Kryża – ma polskie korzenie.

„Mam nadzieję, że ich pobyt tutaj spowoduje inne spojrzenie na Polskę i powrót do korzeni, bo dziadkowie czy pradziadkowie niektórych z nich byli Polakami” – podkreślił.

Dodał, że wielu z nich jest pierwszy w Polsce. Są dzieci, które nie mówią po polsku, ale ich rodzice deklarują, że wyślą je na lekcje języka polskiego, żeby mogły studiować w naszym kraju.

„I taki jest m.in. cel ich pobytu w Polsce. Są bardzo zadowoleni z tego, jak tutaj są życzliwie przyjmowani. W siedzibie Konferencji Episkopatu Polski w sali plenarnej obrad przyjął ich delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Wiesław Lechowicz” – powiedział ks. Kryża.

PAP/RIRM

drukuj